CZACHÓRSKI Władysław

Władysław Czachórski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Władysława Czachórskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Michała Gorstkina-Wywiórskiego na aukcję [kontakt]

WŁADYSŁAW CZACHÓRSKI

Alfred Izydor Römer, Portret Władysława Czachórskiego (1872), Muzeum Narodowe w Warszawie

Alfred Izydor Römer, "Portret Władysława Czachórskiego" (1872), ołówek, papier, Muzeum Narodowe w Warszawie
[źródło: Cyfrowe MNW]

Władysław Czachórski urodził się w 1850 roku w Lublinie, zmarł w 1911 roku w Monachium. Jest jednym z najbardziej znanych przedstawicieli artystycznej kolonii polskiej w Monachium.
Edukację w zakresie malarstwa Władysław Czachórski rozpoczął w 1866 roku w warszawskiej Klasie Rysunkowej w pracowni Rafała Hadziewicza, następnie przez rok studiował w Akademii drezdeńskiej. Od 1869 roku artysta kontynuował naukę w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod okiem takich malarzy jak Alexander von Wagner, Hermann Anschütz czy Karl Theodor von Piloty.

Po studiach Władysław Czachórski odbył podróż artystyczną po Francji i Włoszech, odwiedził też Polskę, ale ostatecznie w 1879 roku osiadł na stałe w Monachium, gdzie jako dydaktyk związał się z miejscową uczelnią artystyczną i zyskał rangę jednego z najbardziej renomowanych malarzy działających w tym mieście.

Mimo, iż na co dzień związany był z Monachium, Władysław Czachórski do Polski przyjeżdżał niemal co roku, zatrzymując się w posiadanym wspólnie z bratem majątku Grabowczyk w powiecie hrubieszowskim.

Malarstwo Władysława Czachórskiego

Władysław Czachórski specjalizował się przede wszystkim w malarstwie historycznym i portretach, malował również pejzaże i martwe natury. Szczególną popularnością wśród publiczności cieszyły się jego wizerunki młodych kobiet w eleganckich sukniach i bogatych, pełnych przepychu wnętrzach. Często podejmował również tematykę inspirowaną dramatami Williama Szekspira. Obrazem, który otworzył mu drogę do kariery byli "Aktorzy przed Hamletem" (1874-1875), silnie zdradzający wpływy nowożytnego malarstwa XVII wieku.
Ciekawy wycinek twórczości Władysława Czachórskiego stanowią prace powstałe podczas wspomnianych już jego pobytów w majątku Grabowczyk. W miejscu tym powstało wiele ciekawych prac artysty, często odbiegających od typowej dla niego konwencji malarskiej. Były to przede wszystkim portrety, myśliwskie martwe natury i sceny rodzajowe w umownie historycznym otoczeniu.

Twórczość malarza charakteryzowała się wysokim realizmem i dużą biegłością warsztatową. Władysław Czachórski znakomicie potrafił odtworzyć materię przedstawianych obiektów i z wielką pieczołowitością oddawał detale strojów i elementów wystroju wnętrz. Jednocześnie jego obrazy odznaczały się gładkim wykończeniem warstwy malarskiej oraz delikatnym laserunkowym modelunkiem.

Władysław Czachórski swoją twórczością trafił w gusta salonowej publiczności i cieszył się olbrzymią popularnością. Nigdy nie narzekał na brak zleceń i często był krytykowany przez środowiska artystyczne (przede wszystkim polskich modernistów) za komercyjny charakter swojej sztuki.

Władysław Czachórski - wystawy, nagrody i kolekcje

Władysław Czachórski w ciągu swojej kariery artystycznej brał udział w licznych wystawach prezentowanych w całej Europie. Jego prace pokazywane były m.in. na salonach w Monachium, Wiedniu, Berlinie czy Dreźnie. Na Światowej Wystawie Sztuki w 1879 roku w Monachium Władysław Czachórski otrzymał złoty medal za obraz "Aktorzy przed Hamletem". W 1893 roku został odznaczony bawarskim Orderem św. Michała. Miał również kilka pokazów w Polsce, np. w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych i warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, a także na salonach Józefa Ungera i Aleksandra Krywulta.
W 1911 roku w Zachęcie odbyła się duża pośmiertna wystawa artysty. W 2001 roku natomiast Muzeum Lubelskie w Lublinie przygotowało monograficzną wystawę malarza, gromadząc na niej większość dzieł znajdujących się w zbiorach polskich.

Ponieważ artysta jeszcze za życia cieszył się ogromną popularnością, jego dzieła w znacznej mierze zasilają kolekcje prywatne. W polskich zbiorach publicznych największa kolekcja obrazów Władysława Czachórskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, ale jego prace można odnaleźć również w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Kielcach czy Muzeum Narodowym w Krakowie, a także w Braith-Mali-Museum w Biberachu, Kunsthalle Bremen oraz we Lwowskiej Galerii Sztuki.

Artykuły o Władysławie Czachórskim:

"W plejadzie gwiazd, które zabłysły na horyzoncie sztuki polskiej w ostatnich kilku dziesiątkach lat zeszłego wieku i blaskiem swym ozłociły ten wspaniały okres jej rozwoju, nazwisko Czachórskiego pozostanie w pierwszym szeregu jako wysoki wyraz technicznej kultury malarskiej i doskonałości fachowej.
Obdarzony wielkim wrodzonym talentem, potrafił go wysubtelnić nabytą wiedzą i doprowadzić do stadjum mistrzostwa. Cechą tego talentu była dążność do ciągłego doskonalenia wewnętrznego daru malarskiego i rodzaj wytrawnego objektywizmu w traktowaniu rzeczywistości, który mu pozwolił tworzyć coraz to ciekawsze dzieła sztuki."

~ Henryk Piątkowski

[Cyt. za: idem, Władysław Czachórski, Warszawa 1927, s. 5].

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Władysława Czachórskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Władysława Czachórskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Władysława Czachórskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»