WEISS Wojciech

WEISS Wojciech
WEISS WojciechWEISS WojciechWEISS Wojciech
Tytuł:Portret mężczyzny (1946)
Technika:olej, płótno
Wymiary:65,5 x 54,5 cm
80 x 70 cm (z oprawą)
Uwagi:
zapytaj o cenę
WEISS Wojciech
WEISS WojciechWEISS WojciechWEISS Wojciech
Tytuł:Martwa natura z kwiatami na tle okna
Technika:olej, płótno naciągnięte na tekturę
Wymiary:64,5 x 47 cm
80 x 63 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:19500 zł
Cena uzyskana:25500 zł
WEISS Wojciech
WEISS WojciechWEISS WojciechWEISS Wojciech
Tytuł:Pejzaż ze stogami siana
Technika:36,5 x 52,5 cm (wymiary w świetle oprawy)
47,5 x 63,5 cm (wymiary z oprawą)
Wymiary:olej, płótno naklejone na tekturę
Uwagi:
Sprzedane:I Aukcja Dzieł Sztuki
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:14000 zł

 

WOJCIECH WEISS - NOTA BIOGRAFICZNA

Wojciech Weiss

[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Wojciech Weiss urodził się w 1875 roku w Leordzie w Rumunii, zmarł w 1950 w Krakowie. Od 1890 do 1899 roku studiował w Szkole Sztuk Sztuk Pięknych w Krakowie, początkowo ze względu na swój młody wiek posiadał status "gościa". Jan Matejko, widząc talent młodego artysty, przyjął go od razu na drugi rok studiów. W latach 1890-1895 Wojciech Weiss pobierał nauki w pracowniach Floriana Cynka, Izydora Jabłońskiego, Władysława Łuszczkiewicza, Józefa Unierzyskiego i Jana Matejki, zaś w latach 1895-1899 u Juliana Fałata i Leona Wyczółkowskiego.
W 1898 roku powstał słynny obraz Wojciecha Weissa "Melancholik" (obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie). Od tego czasu związał się on z Towarzystwem Artystów Polskich "Sztuka", początkowo jako członek, od 1909 roku zaś jako prezes.
W 1899 roku wyjechał do Francji, gdzie przez rok kształcił się w Paryżu. Tam zachwycił się sztuką ekspresyjną i dekadencką. W 1900 roku na Wystawie Światowej w Paryżu został wyróżniony złotym medalem za obraz "Portret rodziców". Rok później otrzymał stypendium hr. Tyszkiewicza, dzięki któremu w 1902 roku podjął studia we Florencji, a następnie, w 1903 roku, w Rzymie. W swoim życiu artysta wielokrotnie powracał do sentymentalnych dla niego Włoch i Francji.
W 1906 artysta został członkiem wiedeńskiej Secesji, a rok później objął stanowisko docenta w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, której profesorem został w 1910, a rektorem w 1918 roku.

Wojciech Weiss zajmował się głównie malarstwem, ale w jego dorobku znalazła się również grafika i rzeźba. Artysta najczęściej podejmował temat portretu, aktu, pejzażu i martwej natury. Malował również kompozycje symboliczne. Sztuka artysty podlegała ciągłym przemianom. Widoczne są w niej echa wielu nurtów sztuki europejskiej: impresjonizmu, secesji, ekspresjonizmu i symbolizmu. We wczesnej twórczości malarza wyraźnie rozpoznawalny jest wpływ sztuki Edvarda Muncha i pism Stanisława Przybyszewskiego. Dużą rolę w sztuce malarza odgrywały również inspiracje muzyczne. Późniejsze obrazy Weissa naznaczone są tendencją klasycyzującą, artysta podejmował nawet próby wpisania się w stylistykę socrealizmu (np. w obrazie "Manifest", uznanym zresztą za jeden z najlepszych obrazów w tym nurcie).
Wojciech Weiss tworzył zarówno delikatne, nasycone światłem kompozycje, jak i ciężkie, ekspresjonistyczne obrazy o zgrzytliwych kontrastach barwnych.

Malarz wiele wystawiał zarówno w kraju, jak i za granicą m.in. w Wiedniu, Berlinie, Paryżu, Pradze, Wenecji, Stanach Zjednoczonych. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Polonia Restituta i wawrzynem Polskiej Akademii Literatury.
Prace Wojciecha Weissa znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Okręgowego w Toruniu czy w kolekcji Zamku Królewskiego na Wawelu.

 

Poszukujemy prac

 

x
«
»