ŁABUDA Zbigniew

ŁABUDA Zbigniew
Tytuł:Diabelska Orkiestra (1985)
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:27,5 x 8 x 6,5 cm (klarnecista)
27,5 x 9,5 x 9 cm (tubista)
Uwagi:Sygnowany na podstawie: "Z. ŁABUDA" (każdy)

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

ZBIGNIEW ŁABUDA - NOTA BIOGRAFICZNA

Zbigniew Łabuda urodził się w 1946 roku w Kielcach. Jest rzeźbiarzem ludowym związanym z terenem Kielecczyzny.
Ukończył szkołę średnią, pracował jako spawacz i monter sieci wodnokanalizacyjnych. Sztuką zainteresował się w latach 70.
Artysta tworzy w drewnie, zarówno rzeźby pełne, jak i płaskorzeźby, swoje figury wykańcza barwną polichromią. Podejmuje zróżnicowaną tematykę – rzeźbi Madonny, wizerunki Jezusa i świętych, wątki biblijne, wielofigurowe szopki bożonarodzeniowe, a także inne inne motywy, na przykład muzykantów.

Zbigniew Łabuda chętnie wystawia swoje prace i uczestniczy w pokazach oraz konkursach sztuki ludowej. Jego rzeźby były eksponowane m.in. na wystawie "Pasja według artystów ludowych" w Muzeum Narodowym w Kielcach (2010). Dzieła Zbigniewa Łabudy były niejednokrotnie nagradzane, artysta otrzymał np. III nagrodę w konkursie Współczesnej Ludowej Sztuki Religijnej (2013) oraz nagrodę w tym samym konkursie w 2019 roku.
Rzeźby artysty znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Kielcach i kieleckiej Izby Regionalnej Wojewódzkiego Domu Kultury.

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY ZBIGNIEWA ŁABUDY

 

x
«
»