GRZYWACZ Zbylut

Zbylut Grzywacz - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Zbyluta Grzywacza. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Zbyluta Grzywacza na aukcję [kontakt]

GRZYWACZ Zbylut
GRZYWACZ ZbylutGRZYWACZ Zbylut
Tytuł:Pejzaż z Prądnika (1999)
Technika:olej, płyta
Wymiary:36,5 x 33 cm
50 x 46,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Zb.99"
Opisany na odwrocie: "Zbylut GRZYWACZ | PEJZAŻ Z PRĄDNIKA I | 1999 | 36 x 33 cm"

OPIS PRACY:
Oferowany pejzaż Zbyluta Grzywacza zaliczyć można do mniej znanego obszaru działalności tego artysty. Związany z krakowskim ugrupowaniem "Wprost" malarz rozpoznawalny jest głównie z dzieł ukazujących postać ludzką w sposób naturalistyczny, pozbawiony upiększeń, często wręcz zdeformowany. Taki styl zbliżał sztukę Zbyluta Grzywacza do dzieł europejskich artystów Nowej Figuracji w malarstwie lat 60. XX wieku (zwłaszcza Francisa Bacona).
"Pejzaż z Prądnika" wpisuje się zatem w drugą fazę twórczości Zbyluta Grzywacza, zapoczątkowaną pod koniec lat 80. Artysta zaczął wówczas tworzyć głównie akty i pejzaże malowane rozlanymi plamami intensywnego, czystego koloru. Jego malarstwo zostało uwolnione od posłanniczych treści, a stało się dekoracyjne, wystudiowane, pełne pochwały dla otaczającej natury. Przywoływało młodzieńcze fascynacje Zbyluta Grzywacza sztuką postimpresjonizmu, zwłaszcza ugrupowaniem nabistów. Celem stała się afirmacja życia i jego piękna.
Prezentowany pejzaż z lat 90. jest przykładem właśnie takiego podejścia. Zdecydowaną większość pola obrazowego zajmuje błękitne niebo ze skłębionymi chmurami, a dolną część kompozycji wypełniają sumarycznie malowane drzewa i łąki. Swoboda operowania pędzlem oraz nieregularna, chropowata faktura, nadają dziełu wyjątkową ekspresję i lekkość.
zapytaj o cenę
GRZYWACZ Zbylut
GRZYWACZ ZbylutGRZYWACZ ZbylutGRZYWACZ Zbylut
Tytuł:Celui qui voit clair (1971)
Technika:olej, płótno
Wymiary:46 x 38 cm
53 x 45 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Zbylut 71"
Na odwrocie opis autorski z 1982 roku: "Celui qui voit clair | dla Janka | obraz | mały, ale | ważny | z serdecznością | Zbylut | 19. IV 82."
Sprzedane:41. Aukcja Dzieł Sztuki (19 XI 2024)
Cena wywoławcza:4600 zł
Cena uzyskana:6000 zł
GRZYWACZ Zbylut
GRZYWACZ ZbylutGRZYWACZ Zbylut
Tytuł:Akt leżący (1999)
Technika:olej, płyta
Wymiary:33 x 41 cm
38,5 x 46,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Zbylut99"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny
GRZYWACZ Zbylut
GRZYWACZ ZbylutGRZYWACZ ZbylutGRZYWACZ Zbylut
Tytuł:Leży z cyklu "Lalki" (1972)
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 73 cm
69,5 x 82,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Zbylut 72"
Opisany na odwrocie: "Zbylut GRZYWACZ 1972 | "LEŻY" / SZKIC Z CYKLU "LALKI" /"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

ZBYLUT GRZYWACZ

Zbylut Grzywacz

Zbylut Grzywacz urodził się w 1939 roku w Krakowie, zmarł tamże w 2004 roku. W latach 1957-1963 studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Emila Krchy. Od 1972 roku pracował na macierzystej uczelni, w roku 1991 otrzymał tytuł profesorski. W latach 90. wykładał w katedrze scenografii na Wydziale Malarstwa. Od 1992 roku Zbylut Grzywacz pracował jako pedagog w Szkole Rysunku i Malarstwa "Este" w Krakowie.
Zbylut Grzywacz należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Artysta, wspólnie z Leszkiem Sobockim, Maciejem Bieniaszem i Jackiem Waltosiem założył w Krakowie grupę artystyczną "Wprost", która od 1966 roku do połowy lat 80. zaprezentowała 20 wystaw. W okresie stanu wojennego uczestniczył w ruchu kultury niezależnej.

Zbylut Grzywacz był również pisarzem oraz znanym kolekcjonerem minerałów i skamieniałości.

Malarstwo Zbyluta Grzywacza

Twórczość Zbyluta Grzywacza oscyluje w wokół stylu nowej figuracji, dążącego w kierunku realizmu.
Zbylut Grzywacz uprawiał sztukę zaangażowaną, odnosił się ze współczuciem do bolesnych ograniczeń ludzkiej egzystencji i krytycznie wobec rzeczywistości politycznej.
W latach 80., w jego cyklach "Rekolekcje wiśnickie" i "Wiosna"82" pojawił się temat internowania oraz wprowadzenia stanu wojennego. Innym, niezwykle ważnym tematem w twórczości Zbyluta Grzywacza był akt kobiecy. Studia aktów wykonywał głównie z natury. Zarówno w rysunku, jak i malarstwie poszukiwał prawdy o życiu, za którego symbol uznawał kobietę. Obrazy Zbyluta Grzywacza są również formą rozważań o przemijaniu i ograniczeniu z jakim wiąże się cielesność. Wreszcie, twórczość artysty jest poszukiwaniem sensu w erotycznym pragnieniu kobiety i jej ciała oraz ciągłym zbliżaniu się do zrozumienia jej tajemnicy.
Mistrzostwo niewielkich rysunków z ostatnich lat życia Zbyluta Grzywacza ukazuje możliwości warsztatowe tego artysty - od ekspresyjnej deformacji po nastrój liryczny, od krzyku do szeptu.

Wśród ważniejszych cykli malarskich i rzeźbiarskich Zbyluta Grzywacza wymienić należy m.in.: "Orantki", "Świadków", "Mówców", cykl "Utrwalone", "Człowiek bez jakości", "Lalki", "Opuszczona", "Domy", "Cykl wołowy", "Dwoje", "Kolejka", "Oddalona", "9 obrazów", "Przyjdź precz", "Skulone" czy "Metafizyka i mięso".

Zbylut Grzywacz - wystawy i nagrody

Zbylut Grzywacz pokazywał swoje prace na blisko 50. wystawach indywidualnych, wziął także udział w ponad stu ekspozycjach zbiorowych w kraju (w latach 1982-1989 w ramach kultury niezależnej) oraz w kilkudziesięciu wystawach międzynarodowych.
Artysta został wyróżniony m.in. Nagrodą Krytyki Artystycznej im. C.K. Norwida dla grupy "Wprost" (1967), I nagrodą na wystawie "Kronika rzeczywistości" w Galerii Pryzmat w Krakowie (1972), Nagrodą Komitetu Kultury Niezależnej "Solidarność" za cykl obrazów z roku 1982 (1983) czy Nagrodą Muzeum Archidiecezji Warszawskiej dla grupy "Wprost" za wystawę w Warszawie (1985).

Obrazy Zbyluta Grzywacza znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Zbyluta Grzywacza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zbyluta Grzywacza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zbyluta Grzywacza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Zbyluta Grzywacza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZBYLUTA GRZYWACZA

x
«
»