KRAŚNIK Zdzisław

KRAŚNIK Zdzisław
KRAŚNIK ZdzisławKRAŚNIK ZdzisławKRAŚNIK Zdzisław
Tytuł:Podczas pracy
Technika:akwarela, papier
Wymiary:39,4 x 28,2 cm (w świetle oprawy)
53,5 x 43 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Z. Kraśnik"

ZDZISŁAW KRAŚNIK - NOTA BIOGRAFICZNA

Zdzisław Kraśnik urodził się w 1881 roku w Gorzewie k. Sierpca, zmarł w 1964 roku. Kształcił się w warszawskiej Klasie Rysunkowej u Adama Badowskiego i Jana Kauzika. Po raz pierwszy wystawił swoje prace w 1914 roku w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Artysta zdobywał liczne nagrody za swoją twórczość. Od 1937 roku Zdzisław Kraśnik należał do Grupy Akwarelistów.
W czasie powstania warszawskiego malarz stracił pracownię oraz większą część swojego dorobku artystycznego. Został też wysiedlony z Warszawy. Do stolicy powrócił dopiero w 1949 roku.

Zdzisław Kraśnik wykorzystywał przede wszystkim technikę akwareli, często malował na mokrym podkładzie, uzyskując niezwykłą miękkość i płynność konturu. Ważnymi aspektami prac artysty była malowniczość i oddanie charakteru oraz nastroju przedstawianych krajobrazów i widoków miast. Malarz lubił też odtwarzać ze szczególną starannością historyczną architekturę. Rzadziej wykonywał portrety, sceny rodzajowe i martwe natury z kwiatami.

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZDZISŁAWA KRAŚNIKA