WALCZAK Zdzisław

WALCZAK Zdzisław
WALCZAK ZdzisławWALCZAK Zdzisław
Tytuł:Św. Franciszek
Technika:malarstwo na szkle
Wymiary:39 x 29 cm (w świetle oprawy)
45 x 35 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:
Sygnowany p.d.: "Z. Walczak"

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

ZDZISŁAW WALCZAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Zdzisław Walczak urodził się w 1926 roku w Zakopanem, zmarł w 2001 roku. Przez wiele lat pracował w Zakopiańskich Warsztatach Wzorowych "Cepelia", gdzie zajmował się dekoracyjnym opracowywaniem elementów drewnianych. Interesowała go twórczość artystyczna, więc w międzyczasie dużo rysował i odkrywał techniki malarskie. W 1968 roku wziął udział w organizowanym przez Związek Podhalan, prowadzonym przez Jana Jachimiaka kursie malarstwa na szkle i towarzyszącej kursowi wystawie prac w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. Od tego czasu, zachęcony uzyskaną na konkursie nagrodą, zajął się przede wszystkim twórczością w tej technice.

Chociaż to właśnie obrazy malowane na szkle są najbardziej znaną dziedziną twórczości Zdzisława Walczaka, wykonywał on również prace w innych technikach. Jego dzieła reprezentują szeroki zakres tematyczny, w którym dominują jednak przedstawienia religijne, głównie wizerunki świętych oraz sceny rodzajowe związane z życiem i otoczeniem górali oraz z lokalnymi legendami. Obrazy artysty wyróżniają się nasyconą, żywą kolorystyką i odważną, ekspresyjną kreską konturu.

Zdzisław Walczak był cenionym artystą ludowym, często pokazywał swoje prace na wystawach i kiermaszach w całej Polsce. Jego twórczość została wyróżniona m.in. Nagrodą Artystyczną dla Twórców Ludowych im. Jana Płocka oraz prestiżową Nagrodą im. Oskara Kolberga (1987). Prace malarza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Krakowiei Toruniu czy Muzeum Śląskiego w Katowicach.

W 2002 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach odbyła się monograficzna, pośmiertna wystawa twórczości Zdzisława Walczaka.

 

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ZDZISŁAWA WALCZAKA

 

x
«
»