II Aukcja Dzieł Sztuki

19 października 2019 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn

Kraków - Wielopole 4

Rejestracja uczestników aukcji rozpocznie się o godz. 18.00

Wystawa przedaukcyjna

7-18 X 2019 godz. 10-18

19 października (sobota), w godz. 10.00-18.45

Krakowski Dom Aukcyjny - ul. Starowiślna 14

Istnieje możliwość odbioru wylicytowanych prac w niedzielę 20 X.
Zainteresowanych prosimy o kontakt po aukcji.

regulamin         formularz rejestracji

zlecenie aukcyjne        Katalog Aukcji

AXENTOWICZ Teodor

AXENTOWICZ Teodor
LOT 15
ID: 002015

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Starość i młodość
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 27 cm
49,5 x 41 cm (z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: "T axentowicz"
Na odwrocie znajduje się ekspertyza Stanisława Dąbrowskiego.

opis pracy:
Tematem często powtarzanym przez Teodora Axentowicza było przedstawienie huculskiego starca z młodą dziewczyną lub chłopcem. Kontrast starości i młodości oraz brzydoty i piękna inspirował artystę do malowania niezwykle emocjonalnych, budzących współczucie obrazów. W prezentowanej pracy malarz ukazał starca w kożuchu oraz wpatrzonego w widza młodego chłopca ubranego w kaftan. Poza wspomnianym kontrastem, symboliczno-emocjonalny wymiar dzieła wzmacniają dodatkowo atrybuty bohaterów obrazu – trzymany w lewej ręce przez starca, odwrócony dnem kapelusz oraz zielony dzban w rękach dziecka. Charakterystyczna fizjonomia przedstawionego w pracy mężczyzny kilkukrotnie pojawiała się w twórczości Teodora Axentowicza. Malarz chętnie powielał wizerunek starca w ukazywanych w zimowej aurze procesjach kościelnych odbywających się z okazji święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), zawsze zestawiając go z postacią dziecka.
Cena wywoławcza:28000 zł
Cena uzyskana:43000 zł