IV Aukcja Dzieł Sztuki (16 VII 2020)

STYKA Jan
LOT 5
ID: 004005

STYKA Jan BIOGRAFIA

Tytuł:W cerkwi
Technika:olej, tektura
Wymiary:29 x 27,5 cm
41,7 x 39,5 cm (wymiary z oprawą)
sygn. p.d.: "Jan Styka" (wydrapane w farbie)
Obraz posiada ekspertyzę wydaną przez Agencję Art Konsultant Adama Konopackiego.
Fragment ekspertyzy: "Kompozycja pierwotnie większa, obcięta zapewne przez samego artystę. [...] Praca wiąże się z nieznaną kompozycją, być może powstała przed 1896, w trakcie prac przygotowawczych do panoramy Golgota, w czasie gdy Styka odwiedził Ziemię Świętą, by lepiej poznać atmosferę miejsca Męki Pańskiej."

Jan Styka znany jest przede wszystkim jako autor panoram, chociaż malował również obrazy na niewielkich formatach. Prezentowana praca przynależy do bliskiego akademizmowi nurtu, w którym artysta przedstawiał sceny rodzajowe z widocznym zainteresowaniem w aspektach kostiumologicznych. W obrazie Jan Styka przedstawił dwóch trzymających świece księży prawosławnych w bogato haftowanych szatach i czarnych kłobukach, w tle widoczne jest wnętrze cerkwi oraz zarys trzeciej postaci. Wzrok jednego z kapłanów spotyka się ze spojrzeniem widza. Ciepła kolorystyka oraz szkicowy sposób malowania oddają poważny nastrój trwającego w świątyni obrzędu, pozwalają poczuć zapach palonych świec i usłyszeć szum poruszających się, ciężkich szat.

Estymacja:15000 - 25000 zł