IV Aukcja Dzieł Sztuki

16 lipca (czwartek) 2020 - godz. 19.30

Hotel Holiday Inn - Kraków ul. Wielopole 4

holiday inn

7-16 VII 2020 godz. 10-18

Krakowski Dom Aukcyjny - ul. Starowiślna 14

Regulamin   zlecenie aukcyjne

zaloguj się

LOT 7
ID: 004007

Tytuł:Wędrówka życia - autoportret artysty (1966)
Technika:olej, płyta
Wymiary:79 x 58 cm
92 x 71 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygn. p.d.: "Wlastimil | Hofman | 1966"

Temat autoportretu Wlastimil Hofman w późnym okresie swojej twórczości podejmował wielokrotnie. Chociaż po II wojnie światowej treści symboliczne w jego malarstwie uległy pewnemu ograniczeniu, namalowany w 1966 roku obraz "Wędrówka życia - autoportret artysty" jest wręcz przepełniony alegorycznymi znaczeniami. W prezentowanym dziele malarz zawarł swój kryptoportret w postaci niosącego na barkach Dzieciątko Jezus świętego Krzysztofa. Artysta przedstawił siebie jako starca - obraz jest więc wypowiedzią zmęczonego życiem, ponad 80-letniego malarza, który "dźwiga cały świat" wspomnień, przeżyć, cierpień, chorób, wojny. Symboliczne znaczenie pogłębia tu jeszcze widoczna w prawym górnym rogu obrazu tęcza, która podług kart Biblii jest z jednej strony symbolem przymierza Boga z ludźmi, z drugiej natomiast ma ona być tronem Chrystusa w czasie Sądu Ostatecznego. Element ten można rozumieć jako swoistą rozmowę artysty ze Stwórcą i malarską próbę rozliczenia się z zawartego przymierza, ale również jako świadomość zbliżającej się nieuchronnie śmierci.
Cena wywoławcza:19000 zł
Cena uzyskana:25000 zł