Krakowski Dom Aukcyjny

V Aukcja Dzieł Sztuki

29 października (czwartek) 2020 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Wystawa przedaukcyjna: 5-29 X 2020 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Katalog Aukcji

Zapraszamy do kontaktu

MAKOWSKI Tadeusz

MAKOWSKI Tadeusz
LOT 10
ID: 005010

MAKOWSKI Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:Dziewczynka w kapeluszu (1927)
Technika:ołówek, papier
Wymiary:29 x 21,3 cm (w świetle passe-partout)
74,9 x 64,5 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Tadé Makowski"
Datowany l.d.: "A. 1927"
Śr.d. opis dedykacyjny: "A Mademoiselle B. Weill | hommages respectueux | en souvenir des Noces d'Argent | de la Galerie" [Dla pani B. Weil z wyrazami szacunku na pamiątkę Srebrnej Rocznicy Galerii]

Dziecko było tematem kluczowym dla dojrzałej twórczości Tadeusza Makowskiego. Prezentowany rysunek ukazuje niezwykle subtelny, liryczny portret kilkuletniej dziewczynki w eleganckim kapelusiku z kokardą. Miękka, wiotka linia ołówka modeluje formę podkreślając oczy i pełne usta dziecka, a delikatny światłocień uwydatnia kształty jego twarzy. W dolnej części znajduje się dedykacja skierowana do pani Berthe Weill – paryskiej marszandki wspierającej ówczesną "młodą sztukę", właścicielki założonej pod koniec 1901 roku "Galerie B. Weill" przy rue Victor Massé 25.
Estymacja:20000 - 40000 zł