Krakowski Dom Aukcyjny

VII Aukcja Dzieł Sztuki

Wlastimil Hofman - Życie i twórczość

24 lutego (środa) 2021 - godz. 19.30

Hotel Holiday Inn -  aukcja bez udziału publiczności

Wystawa przedaukcyjna: 9-24 II 2021 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Zapraszamy do kontaktu

zaloguj się

licytacja live na portalu

LOT 11
ID: 007011

Tytuł:Droga Krzyżowa - cykl 14 prac (1942)
Technika:olej, karton
Wymiary:37,5 x 26 cm (każdy z nich)
29 x 40,8 cm (wymiary z oprawą każdy z nich)
Uwagi:Każda z prac jest sygnowana oraz opisana na odwrociu.

PROWENIENCJA:
- kolekcja Jana Freundlicha.

Więcej o cyklu "Droga Krzyżowa" w artykule na podstronie [ZOBACZ]

Po wybuchu II wojny światowej Wlastimil Hofman był zmuszony opuścić Kraków. Lata 1939-1946 to dla Hofmanów trudny czas tułaczki. W latach 40. artysta wraz z żoną przebywał na Bliskim Wschodzie, w Ziemi Świętej. To właśnie w Jerozolimie Wlastimil Hofman namalował własną, niecodzienną interpretację czternastu stacji drogi krzyżowej, w której zawarł jednocześnie wyraz szczerej wiary i modlitwy, szacunek do żołnierza polskiego oraz trudne przeżycia związane z trwającą wojną. Warte uwagi jest uwspółcześnienie kolejnych przedstawień poprzez uczynienie głównymi bohaterami cyklu nie samego Jezusa i towarzyszących mu postaci biblijnych, ale właśnie żołnierzy kontemplujących kolejne stacje Chrystusowej Męki. Artysta uwiecznił też rzeczywiste miejsca i budowle Jerozolimy, wśród których wymienić można wnętrza Bazyliki Grobu Świętego. Temat drogi krzyżowej pojawił się w tym samym czasie również w twórczości poetyckiej Wlastimila Hofmana, a dwa wiersze zatytułowane Droga krzyżowa zostały opublikowane w wydanym w 1942 roku w Jerozolimie tomiku poezji artysty Poprzez ciernie do wolności.

Wlastimil Hofman, Droga krzyżowa I (fragment)
Zezwól o Chryste, iść krzyżową drogą
Nam, z przyjacielem szczerym i oddanym,
Biednym wygnańcom, w Tobie zakochanym,
Śladem Twym stąpać tak noga za nogą.
Ty z Twoim krzyżem ciężkim na ramionach
Pójdziesz przed nami jak sen, jak zjawisko,
Nam objawione w obydwóch zakonach.
[Za: Wlastimil Hofman, Poprzez ciernie do wolności, Jerozolima 1942, s. 14.]
Cena wywoławcza:120000 zł
Cena uzyskana:122000 zł