Krakowski Dom Aukcyjny

VII Aukcja Dzieł Sztuki

Wlastimil Hofman - Życie i twórczość

24 lutego (środa) 2021 - godz. 19.30

Hotel Holiday Inn -  aukcja bez udziału publiczności

Wystawa przedaukcyjna: 9-24 II 2021 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Zapraszamy do kontaktu

zaloguj się

licytacja live na portalu

LOT 29
ID: 007029

Tytuł:Pejzaż symboliczny z ostami (1944)
Technika:olej, karton
Wymiary:24,5 x 34 cm
34,4 x 44,4 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany śr.d.: "Wlastimil | Hofman 1944 | (nieczytelne)"

PROWENIENCJA:
- kolekcja Jana Freundlicha.

Prezentowana praca ukazuje pejzaż, którego głównymi bohaterami są widoczne na pierwszym planie osty. Istotę obrazu stanowią jednak ujęte w oddali cztery postaci – odziany w czerwoną szatę Chrystus z otoczoną nimbem głową oraz podążające za nim i dzierżące tobołki podróżne figury w niebieskich strojach. Umieszczanie ważnych dla kompozycji figur na dalszych planach lub właśnie w otoczeniu niemalże bezkresnego, równinnego krajobrazu, jest cechą charakterystyczną dla poruszającej wątki religijne symbolistycznej sztuki Wlastimila Hofmana.
Suma elementów: zeschniętych chwastów i biblijnego sztafażu, w połączeniu z monochromatyczną kolorystyką i nostalgicznym nastrojem obrazu stanowią klucz do odczytania treści dzieła. Osty prawdopodobnie należy tutaj interpretować w kontekście biblijnego symbolu świata ziemskiego oraz będącego skutkiem grzechu pierworodnego potępienia (Cierń i oset będzie ci ona [ziemia] rodziła, a przecież pokarmem twym są płody roli. [Rdz, 3, 18]). Symbolika rośliny podsycona została szarością wykorzystanej gamy barwnej. Widoczny w tle prowadzący wędrowców Jezus to natomiast znak ziemskiej podróży do zbawienia – wymowa dzieła Wlastimila Hofmana nie niesie więc ze sobą treści wyłącznie przygnębiających, gdyż te zostały rozświetlone przez symbolizowaną w Chrystusie nadzieję zakończenia trudnej wędrówki ziemskiej grzesznika życiem wiecznym.
Warto zauważyć, że, poza funkcją nośnika treści, tytułowe osty budują warstwę estetyczną obrazu i wpisują Wlastimila Hofmana do grona wieloletnich kontynuatorów dekoracyjnej sztuki secesji. We wspomnianej epoce przełomu wieków pierwotnie akant, a później również i oset stanowiły nierzadko „szkielet” stylizowanych ornamentów, co zaobserwować można na przykład w winietach projektu Stanisława Wyspiańskiego.
Cena wywoławcza:4500 zł
Cena uzyskana:19000 zł