XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)

KRZYŻAK Mieczysław
LOT 29
ID: 012029

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Wesele góralskie
Technika:olej, płótno
Wymiary:60 x 80 cm
70 x 91 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"

Obraz "Wesele góralskie" prezentuje jeden z chętniej podejmowanych przez Mieczysława Krzyżaka tematów. Centrum kompozycji stanowią dynamiczne, uchwycone w ruchu konie ciągnące wóz, na którym jedzie przygrywająca orkiestra. Pojazd muzyków flankują galopujący na koniach goście weselni w tradycyjnych strojach góralskich. Na dalszym planie widnieje parokonka z młodą parą.
Pełen życia weselny orszak został przedstawiony na tle pieczołowicie oddanej przez malarza drewnianej architektury kościelnej oraz tatrzańskiego pejzażu. To idylliczne wyobrażenie wiejskiej uroczystości przepełnia atmosfera beztroski i wesołości.
Estymacja:5000 - 6000 zł