XIII Aukcja Dzieł Sztuki

16 marca (środa) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Licytacja live na portalu

1-16 marca 2022 - godz. 10.00-18.00
12 marca 2022 (sobota) - godz. 10.00-13.00

MUCHA Eugeniusz

MUCHA Eugeniusz
LOT 76
ID: 013076

MUCHA Eugeniusz BIOGRAFIA

Tytuł:Chrystus Frasobliwy
Technika:olej, tempera, płótno
Wymiary:40 x 30,5 cm
42 x 32,5 cm (z oprawą)
Uwagi:OPIS PRACY:
W ekspresyjnej twórczości Eugeniusza Muchy przeważała tematyka egzystencjalna oraz religijna.
W prezentowanym obrazie artysta ukazał popularny w sztuce chrześcijańskiej ikonograficzny motyw️ Chrystusa Frasobliwego, tj. rozmyślającego w charakterystycznej pozycji Jezusa w koronie cierniowej.
Chociaż temat ten podejmowany był przez artystów od czasów średniowiecza, szczególnie zakorzenił się on wśród twórców ludowych, stając się figurą często występującą w kapliczkach przydrożnych. Ludowe upodobanie do motywu Chrystusa Frasobliwego, czy bardziej ogólnie - tematu Męki Pańskiej, wynika zapewne z uwypuklonego w tym kontekście człowieczeństwa Zbawiciela, przez co postać Syna Bożego może wydawać się bliższa Jego wyznawcom.
W obrazie Eugeniusza Muchy widoczne są właśnie wpływy formalne sztuki ludowej, którą, jak wiadomo, malarz był zafascynowany i chętnie czerpał z jej dorobku. Kompozycja ponadto zawiera w sobie niezwykle silny, tak charakterystyczny dla prac Eugeniusza Muchy ładunek emocjonalny, podsycony w tym wypadku wyraźną linią, kontrastową kolorystyką oraz intensywnością zastosowanej czerwieni.
Cena wywoławcza:4400 zł
Cena uzyskana:4400 zł