XIII Aukcja Dzieł Sztuki

16 marca (środa) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Licytacja live na portalu

1-16 marca 2022 - godz. 10.00-18.00
12 marca 2022 (sobota) - godz. 10.00-13.00

LESZKO Ludwik

LESZKO Ludwik
LOT 40
ID: 013040

LESZKO Ludwik BIOGRAFIA

Tytuł:Poranek na Wiśle z Tyńcem w tle
Technika:olej, tektura
Wymiary:70 x 100 cm
83,5 x 113 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Leszko"
Na odwrocie odręczna metka z opisem obrazu.
Widoczne lokalne wybrzuszenia podłoża.

PROWENIENCJA:
- kolekcja rodziny artysty.

Obraz "Poranek na Wiśle z Tyńcem w tle" przedstawia często odmalowywany przez Ludwika Leszko pejzaż z Wisłą i widokiem na opactwo Benedyktynów. Postaci widoczne w centrum obrazu - sześciu atletycznie zbudowanych mężczyzn na łodzi - to piaskarze, także kilkukrotnie ukazywani przez artystę w innych pracach.
Powierzchnia obrazu sprawia wrażenie migotliwej, bliki na wodzie i smugi światła na nagich torsach piaskarzy oddają charakter porannego słońca. Atmosfera została podkreślona przez bardziej stonowany kolorystycznie, jakby zamglony widok Tyńca w tle.
Gama barwna, choć szeroka, jest bardzo spójna i harmonijna. Na pierwszym planie pociągnięcia pędzla są wyraźnie krótsze, potęgują wrażenie migotania światła. Krajobraz w oddali został złożony z dużych, swobodnie nakładanych plam koloru, co dodaje całemu przedstawieniu trójwymiarowej głębi.
Cena wywoławcza:2800 zł
Cena uzyskana:3600 zł