XIII Aukcja Dzieł Sztuki

16 marca (środa) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Licytacja live na portalu

1-16 marca 2022 - godz. 10.00-18.00
12 marca 2022 (sobota) - godz. 10.00-13.00

LOT 17
ID: 013017

Tytuł:Kwiaty w wazonie (dyptyk) (1960-1961)
Technika:olej, płyta
Wymiary:43,2 x 19 cm (tulipan); 42,7 x 17,2 cm (bukiet)
50 x 24 cm; 49,5 x 24 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofman", datowany l.d.: "1960" (tulipan)
Sygnowany i datowany śr.d.: "Wlastimil Hofman 1961" (bukiet)

Wlastimil Hofman w swoim dorobku podejmował zróżnicowaną tematykę, nieczęsto malował jednak martwe natury. Prezentowany dekoracyjny dyptyk "Kwiaty w wazonie" (1960-1961) jest zatem interesującym obiektem kolekcjonerskim.
Na jednym z obrazów Wlastimil Hofman ukazał rozwiniętego, ciemnofioletowego tulipana, na drugim natomiast bukiet żółtych kwiatów. W obu kompozycjach artysta skupił się nie tylko samym wyglądzie roślin, ale również na jak najdokładniejszym uchwyceniu wazonów, dzięki czemu bardzo trafnie oddał charakter galanterii szklanej i ceramicznej, z jakiej korzystano na przełomie lat 50. i 60. XX wieku.