XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)

DUDA-GRACZ Jerzy
LOT 57
ID: 016057

DUDA-GRACZ Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Szafarnia – Pieśń Nr 4 (Hulanka) C-dur op. 74 (2003)
Technika:serigrafia, papier, ed. 11/35
Wymiary:45,5 x 57,5 cm (w świetle passe-partout)
71,5 x 81,7 cm (wymiary z oprawą)
Sygnowany i datowany tuszem p.d.: "Jerzy Duda-G 2003."
Opisany tuszem l.d.: "Szafarnia - Pieśń Nr 4 (Hulanka) C-dur op. 74. Ink. Print 11/35."
Sucha pieczęć z sygnaturą artysty w dolnej części passe-partout.

W latach 1999-2003 Jerzy Duda-Gracz stworzył ogromny, liczący niemalże 300 obrazów cykl pt. "Chopinowi", w którym każda z prac stanowiła malarską interpretację muzycznego utworu Fryderyka Chopina. Było to tym samym ostatnie wielkie dzieło malarza przed śmiercią w 2004 roku.
Prezentowana serigrafia została wykonana przez artystę na podstawie jednej z kompozycji ze wspomnianego cyklu, wykonanej techniką akwareli i tempery w Szafarni - wsi w województwie kujawsko-pomorskim, którą sam Fryderyk Chopin odwiedzał w latach 20. XIX wieku. Wizja malarska odnosi się do napisanej w 1830 roku do słów Stefana Witwickiego "Hulanki" ("Pieśni Nr 4" w tonacji C-dur ze zbioru "Pieśni op. 74").
Estymacja:5000 - 6000 zł Sprzedaż poaukcyjna