XVI Aukcja Dzieł Sztuki

14 czerwca (wtorek) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Licytacja live na portalu

2 - 14 czerwca 2022 - godz. 10.00-18.00

LOT 5
ID: 016005

Tytuł:Polowanie par force (1930)
Technika:olej, tektura
Wymiary:70 x 100 cm
88 x 118,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1930"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z potwierdzeniem autentyczności obrazu.
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz dwa niewielkie ubytki malatury (śr.d).
Widoczne wybrzuszenie podłoża.

Jerzy Kossak w swojej twórczości często podejmował tematykę polowań.
W "Polowaniu par force" w nastrojowej leśnej scenerii została ukazana grupa osób dosiadających konie. Postaciom towarzyszą psy gończe. Dostojnie kłusujące konie zostały skontrastowane z pędzącymi psami, które wyznaczają kierunek łowów. W tle znajduje się zamglony las.
W pracy w niezwykle płynny sposób przenikają się ugry i zielenie, stwarzając niepowtarzalną aurę tajemniczości, pośród której dominują wyraźne sylwetki jeźdźców. Obraz, mimo swobodnego kształtowania brył, posiada wiele detali, wpływających na wrażenie pełni przedstawienia i szczegółowości.
Estymacja:40000 - 60000 zł