XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

Autor nieznany
LOT 35
ID: 018035

Autor nieznany BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż z pasterzem
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:72,2 x 92,5 cm
89 x 110,5 cm (z oprawą)
Lokalnie widoczne pojedyncze ubytki warstwy malarskiej.
Obraz po konserwacji.
Uszkodzona rama obrazu.

Typ pejzażu pasterskiego rozpowszechniał się w malarstwie europejskim począwszy od XVII wieku. Najwięksi mistrzowie, jak Peter Paul Rubens czy Jacob van Ruisdael, podejmowali ten temat. W XVIII i XIX wieku pejzaż tego rodzaju wciąż cieszył się dużym zainteresowaniem.
Prezentowany, sielankowy widok na rozległą krainę został ożywiony sztafażem w formie postaci pasterza ze swoimi zwierzętami uwiecznionymi nad wodopojem. Z prawej strony kompozycji znajduje się wysoka skarpa porośnięta bujnymi drzewami. Lewa strona obrazu ukazuje wspomnianą scenę pasterską, za którą rozpościera się widok na zieloną dolinę. Obraz jest utrzymany w ciemnych barwach, wyjątek jednak stanowi niebo, które zostało ukazane w jasnej tonacji z delikatnymi odcieniami błękitu i różu.
Obraz, zarówno w sposobie ukazania postaci, zwierząt, jak i krajobrazu, wykazuje wpływy sztuki niderlandzkiej.
Estymacja:4000 - 8000 zł Sprzedaż poaukcyjna