XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

LOT 27
ID: 018027

Tytuł:Głowa białego konia (1948)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:35,5 x 35 cm
46,5 x 46,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1948"
Widoczne dwa podłużne pęknięcia sklejki (l.śr.).

Obraz "Głowa białego konia" przedstawia popularny w twórczości artystów z rodu Kossaków, potraktowany w portretowy sposób motyw końskiej głowy. Widoczne energiczne pociągnięcia pędzla nadają ukazanemu zwierzęciu żywotności, z kolei ciepła i intensywna gama barwna wprowadza przyjazny nastrój. Głowa konia została ukazana z profilu, na jego pysku widnieje brązowa uzda. Zwierzę zostało ukazane w otoczeniu natury. Górą rozciąga się jasnoniebieskie niebo, na którym widoczne są delikatne obłoki chmur. Lewa część obrazu jest wypełniona przedstawieniami drzew o rozłożystych koronach.
W obrazie uwagę przykuwa subtelność, z jaką zostały zestawione barwy oraz spojrzenie zwierzęcia, którego duże, lśniące czarne oko zdaje się patrzeć wprost na odbiorcę.
Estymacja:20000 - 30000 zł Sprzedaż poaukcyjna