XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

LOT 26
ID: 018026

Tytuł:Polowanie par force (1930)
Technika:olej, tektura
Wymiary:70 x 100 cm
88 x 118,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Jerzy Kossak | 1930"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z potwierdzeniem autentyczności obrazu.
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej oraz dwa niewielkie ubytki malatury (śr.d).
Widoczne wybrzuszenie podłoża.

Jerzy Kossak w swojej twórczości często podejmował tematykę polowań.
W "Polowaniu par force" w nastrojowej leśnej scenerii została ukazana grupa osób dosiadających konie. Postaciom towarzyszą psy gończe. Dostojnie kłusujące konie zostały skontrastowane z pędzącymi psami, które wyznaczają kierunek łowów. W tle znajduje się zamglony las.
W pracy w niezwykle płynny sposób przenikają się ugry i zielenie, stwarzając niepowtarzalną aurę tajemniczości, pośród której dominują wyraźne sylwetki jeźdźców. Obraz, mimo swobodnego kształtowania brył, posiada wiele detali, wpływających na wrażenie pełni przedstawienia i szczegółowości.
Estymacja:35000 - 50000 zł Sprzedaż poaukcyjna