XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

KRCHA Emil
LOT 56
ID: 018056

KRCHA Emil BIOGRAFIA

Tytuł:Pejzaż znad Strypy
Technika:olej, płótno
Wymiary:55,5 x 69 cm
69,5 x 83 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "E. Krcha"
Na odwrocie metka Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie oraz metka Zrzeszenia Artystów Plastyków "ZWORNIK".
Widoczne sfalowanie podłoża w górnej części obrazu.
Lokalne spękania warstwy malarskiej (p.d.).

Pejzaż należał do jednego z najpopularniejszych tematów w twórczości Emila Krchy. Artysta w swoich pracach tworzonych w nurcie koloryzmu i postimpresjonizmu starał się oddać nastrój przedstawianego miejsca.
W "Pejzażu znad Strypy" widoczna jest charakterystyczna dla malarza lekko przygaszona gama barwna. Na obrazie została ukazana spokojnie płynąca rzeka, w której odbijają się, niczym w lustrze, pobliskie drzewa. Nad całością wznosi się wzgórze, które wypełnia większość górnej części pola obrazowego, zostawiając tylko niewielki fragment dla zachmurzonego nieba. Praca sprawia wrażenie artystycznego studium przenikania się odcieni błękitu i zieleni.
Cena wywoławcza:2600 zł
Cena uzyskana:3600 zł