XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

LOT 25
ID: 018025

Tytuł:Oszczepnik
Technika:tusz, papier
Wymiary:81 x 65,5 cm
82 x 66 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d. monogramem "WH"
Widoczne lekkie pofalowanie papieru.

PROWENIENCJA:
- kolekcja Heleny Fliszewskiej.

Wlastimil Hofman z wielką wnikliwością studiował wysportowane męskie ciało. Świadczą o tym liczne liczne prace przedstawiające sportowców. Powstawały one głównie w latach 20. i ukazywały mężczyzn na tle pejzażu. Wśród nich występują między innymi atleci rzucający dyskiem (np. "Dyskobol", 1926) czy sceny pchnięcia kulą.
Prezentowana na aukcji praca przedstawia wyjątkową scenę rzutu oszczepem, która bardzo rzadko pojawiała się w twórczości Wlastimila Hofmana. Zanotowany pewną ręką szkic postaci młodego mężczyzny zapewne miał stanowić podstawę kompozycji olejnej powtarzającej ten układ.

Zdjęcia prac Wlastimila Hofmana z lat 20.*Zdjęcia prac Wlastimila Hofmana z lat 20.

Estymacja:4000 - 6000 zł Sprzedaż poaukcyjna