XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)

KRZYŻAK Mieczysław
LOT 22
ID: 020022

KRZYŻAK Mieczysław BIOGRAFIA

Tytuł:Polowanie z nagonką
Technika:olej, płótno
Wymiary:50,5 x 70,5 cm
57 x 77 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "M. Krzyżak"
Lokalnie widoczne ubytki warstwy malarskiej (w części środkowej obrazu, nad postacią kobiety; w partii głowy białego konia, po lewej stronie kompozycji) oraz zarysowanie malatury w lewym górnym narożniku.

Mieczysław Krzyżak w swoim malarstwie najczęściej podejmował tematykę rodzajową, wśród której nierzadko przewijają się epizody z polowań, koniecznie wzbogacone nieodłącznym niemal w sztuce artysty motywem konia.
W prezentowanym obrazie "Polowanie z nagonką" malarz zastosował nasyconą gamę barwną, za pomocą której odtworzył atmosferę i charakter jesiennego pejzażu. Z kolei dzięki potraktowaniu ukazanej sceny w malarski, wrażeniowy sposób, kompozycja pracy zyskuje dynamiczny charakter i znakomicie oddaje ruch pędzących psów gończych oraz koni.