HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil
LOT 6
ID: 022006

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Boże Narodzenie (1945)
Technika:tusz, kredka, ołówek, papier
Wymiary:19 x 26,5 cm
Uwagi:
Sygnowany i opisany l.d.: "Wlastimil Hofman | 7/IX 1945 | Jerozolima"
Opisany l.d.: "Poezja"; śr.d.: "muzyka rzeźba Jezuska zadumanego | obrazek z Matką Boską Częstochowską"; p.d. "Architekt | z planem" Opisany na odwrocie ołówkiem: "Palestyna | WH"

OPIS PRACY:
Oferowana praca pochodzi z okresu, kiedy Wlastimil Hofman przebywał jeszcze na emigracji w Palestynie.
Szkic podejmuje temat Bożego Narodzenia, który został rozbudowany przez artystę personifikacjami sztuk - poezji, muzyki i architektury. Ponadto malarz wprowadził do kompozycji dodatkowe elementy w postaci figurki Jezusa i, będącego szczególnie lokalnym symbolem, niewielkiego obrazu z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej - uważanej już od czasów zaborów za orędowniczkę Polaków. Chociaż praca powstała już po zakończeniu II wojny światowej, może odwoływać się do wydarzeń ostatnich lat, a obrazek maryjny może mieć tutaj znaczenie w kontekście przebywających na przymusowej emigracji Hofmanów.
Rysunek zaskakuje wielością elementów składających się na całość, która umożliwia różnorodne sposoby interpretacji. Jego skomplikowana, przemyślana kompozycja może wskazywać na to, że praca jest zapisem pomysłu malarza na wielkoformatowe dzieło olejne.

Więcej na temat twórczości Wlastimila Hofmana z okresu II wojny światowej mogą Państwo przeczytać w artykule na blogu KDA [ZOBACZ]

Praca została sprzedana w ofercie poaukcyjnej.
x
«
»