XXIII Aukcja Dzieł Sztuki

16 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

6-16 marca 2023 r., godz. 10.00-18.00

MOKWA Marian

MOKWA Marian
LOT 28
ID: 023028

MOKWA Marian BIOGRAFIA

Tytuł:Łodzie na plaży (1944)
Technika:akwarela, gwasz, ołówek, papier naklejony na tekturę
Wymiary:35 x 46 cm (w świetle passe-partout)
47 x 56,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany ołówkiem l.d.: "Mokwa | 1944" oraz p.d.: "Mokwa | 1944."
Widoczne zabrudzenie warstwy malarskiej.
Widoczne zarysowanie malatury przy krawędzi (śr.d.).

Marian Mokwa jest jednym z najbardziej cenionych polskich marynistów. Artysta przez większość życia był związany z Sopotem.
Prezentowana praca jest utrzymana w jasnej tonacji, która w połączeniu z wrażeniowym sposobem malowania wpływa na impresjonistyczny charakter całości. Marian Mokwa zastosował tutaj interesującą kompozycję, dzieląc pole obrazowe na trzy wyraźne partie: plaży, spokojnego morza i błękitnego nieba. W takim sposobie ujęcia nadmorskiego brzegu jeszcze silniej uwidacznia się kunszt artysty, który całe przedstawienie namalował przy pomocy subtelnych, niemal monochromatycznych pociągnięć pędzla.
Obraz wpisuje się w rozbudowaną serię tego typu widoków morskich i stanowi reprezentatywny przykład marynistycznej twórczości Mariana Mokwy.
Cena wywoławcza:5000 zł
Cena uzyskana:11000 zł