XXIII Aukcja Dzieł Sztuki

16 marca (czwartek) 2023 - godz. 18.30

6-16 marca 2023 r., godz. 10.00-18.00

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 2
ID: 023002

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Weduta śródziemnomorska (1904-38)
Technika:gwasz, karton naklejony na tekturę
Wymiary:23,8 x 31,4 cm
35 x 43 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa | 1904-38"
Na odwrocie pieczątka autorska Sotera Jaxa-Małachowskiego.

W twórczości Sotera Jaxa-Małachowskiego dominowały pejzaże nadbałtyckie, jednak w malarstwie artysty wiele miejsca zajmuje również tematyka śródziemnomorska, będąca wynikiem wielokrotnych zagranicznych podróży oraz plenerów malarskich.
Italię artysta odwiedził już na początku XX wieku, kiedy wraz z rodziną przebywał w okolicach Florencji i Capri. Warto odnotować, że na pierwszej indywidualnej wystawie malarza w 1912 roku połowa prezentowanych obrazów była namalowana we Włoszech, z kolei w 1926 roku artysta wziął udział w wystawie "Krajobraz włoski w malarstwie polskim". Soter Jaxa-Małachowski do tego stopnia był zafascynowany kulturą i sztuką Italii, że dla własnej przyjemności tworzył kopie rzeźb włoskich.
Prezentowana w katalogu "Weduta śródziemnomorska" została namalowana w jasnej i ciepłej tonacji barwnej. Praca przedstawia rozległy widok na niedookreślone miasto, za którym znajduje się górski krajobraz. Obraz w trafny i przekonujący sposób oddaje charakter oraz klimat miejsca i regionu.
Interesującym elementem pracy jest jej autorskie datowanie, które może wskazywać na to, że w 1938 roku Soter Jaxa-Małachowski powrócił wspomnieniami do swojej podróży po południowej Europie w 1904 roku i namalował jeden z zapamiętanych widoków.