XXVII Aukcja Dzieł Sztuki

31 maja (środa) 2023 - godz. 18.30

19-31 maja 2023 r., godz. 10.00-18.00

KOSSAK Juliusz

KOSSAK Juliusz
LOT 4
ID: 027004

KOSSAK Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Odpoczynek (1895)
Technika:akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:27 x 41 cm (w świetle passe-partout)
53,5 x 67,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Juliusz Kossak | 1895"

Akwarela "Odpoczynek" autorstwa Juliusza Kossaka jest interesującym przykładem późniejszej twórczości tego artysty. Praca podejmuje temat o charakterze rodzajowym. Centralnym elementem kompozycji jest przedstawienie dwóch zaprzężonych do wozu koni, ukazanych w momencie przerwy od pracy i karmienia.
Obraz został namalowany w charakterystyczny dla tego twórcy sposób - w oparciu o znakomity rysunek i z wykorzystaniem stosunkowo wąskiej, wręcz monochromatycznej, opartej głównie na odcieniach brązu gamie barwnej, z zielonymi akcentami kolorystycznymi.
Artysta ukazał tytułowy odpoczynek zarówno w kontekście wspomnianych zwierząt, jak i przedstawionych z lewej strony pola obrazowego posilających się ludzi. W tle kompozycji znajduje się rozbudowana architektura, która zaskakuje dbałością o najmniejsze detale, do których zalicza się m.in. odwzorowanie napisu na szyldzie karczmy.
Cena wywoławcza:29000 zł
Cena uzyskana:29000 zł