XXVII Aukcja Dzieł Sztuki

31 maja (środa) 2023 - godz. 18.30

19-31 maja 2023 r., godz. 10.00-18.00

ZAKRZEWSKI Roman

ZAKRZEWSKI Roman
LOT 59
ID: 027059

ZAKRZEWSKI Roman BIOGRAFIA

Tytuł:Portret w białym kołnierzyku (1994)
Technika:olej, płótno
Wymiary:73 x 56 cm
76,5 x 59 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i opisany na odwrocie: "‧ R ‧ ZAKRZEWSKI ‧ | ‧ 1994 ‧ OLEJ ‧"
Lokalnie (głównie w partii kołnierzyka) widoczne niewielkie spękania malatury.

Prezentowana praca wpisuje się w główny nurt twórczości Romana Zakrzewskiego, który skupiał się wokół kobiecych portretów. Artysta w znamienny dla siebie sposób ujmował postacie w indywidualnym kanonie urody. "Portret w białym kołnierzyku" cechuje rozpoznawalna dla artysty linearność i geometryzacja form. Kompozycyjnie ukazana postać nawiązuje do portretów z okresu renesansu. Delikatny uśmiech kobiety w białym kołnierzyku, ukazanie jej twarzy en trois quarts, skierowanie włosów na ramię i uwydatnienie wyraźnie odcinającego się dekoltu, mogą nasuwać skojarzenia z "Giocondą" Leonarda da Vinci.

Jesienią 2023 roku w Krakowskim Domu Aukcyjnym odbędzie się wystawa poświęcona twórczości Romana Zakrzewskiego. Zapraszamy do śledzenia aktualności.
Cena wywoławcza:32000 zł
Cena uzyskana:32000 zł