I Aukcja Dzieł Sztuki

3 kwietnia 2019 (środa)

Hotel Holiday Inn Kraków - Wielopole 4

WYNIKI AUKCJI

Krakowski Dom Aukcyjny

ul. Starowiślna 14

regulamin aukcji

katalog aukcji PDF

zlecenie licytacji

BEREŹNICKI Kiejstut

BEREŹNICKI Kiejstut
LOT 52
ID: KDA001

BEREŹNICKI Kiejstut BIOGRAFIA

Tytuł:Posiłek Stanisława (2000)
Technika:olej, płótno
Wymiary:51 x 60 cm
58 x 68 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.g.: "Posiłek Stanisława | 2000 | KBereźnicki"
opis pracy:
W prezentowanej pracy Kiejstuta Bereźnickiego został przedstawiony z pozoru zwyczajny posiłek, jednakże wystudiowany nieład w jakim znajdują się naczynia i sztućce ma w sobie coś urzekającego. Nie spoczywają one na stole lecz na dwóch schodkach, które wyraźnie różnicują plan kompozycji. Uwagę zwraca przewrócony kieliszek zwisający na krawędzi wyższego stopnia, który przyciąga wzrok i urozmaica statyczny układ elementów. Kompozycja sprawia wrażenie gruntownie przemyślanej: każdy element jest uzasadniony i pełni określoną rolę w budowaniu końcowego efektu estetycznego. Ta wysmakowana kompozycja dzieła wzmocniona przez minimalistyczną paletę barw budzi skojarzenia z martwymi naturami barokowego holenderskiego malarza Willema Claesza Hedy. Ciekawym detalem jest namalowana przy prawej krawędzi płótna karteczka z zapisanym na niej tytułem pracy oraz podpisem artysty. Taki sposób włączenia nazwy dzieła i sygnatury autora w kompozycję martwej natury jest często stosowany przez Kiejstuta Bereźnickiego. Warto także zwrócić uwagę subtelny szczegół znajdujący się nieco ponad kartką z tytułem, gdzie możemy dostrzec tajemniczy napis ARTE.

Estymacja:15000 - 17000 zł