I Aukcja Dzieł Sztuki

JAROCKI Władysław
LOT 18
ID: KDA001

JAROCKI Władysław BIOGRAFIA

Tytuł:Przed kościołem
Technika:olej, płótno
Wymiary:67,5 x 78 cm
73,5 x 84 cm (wymiary z oprawą)
sygnowany p.d.: "W Jarocki"
opis pracy:
Obraz ukazuje umiejscowioną w zimowym pejzażu górskim scenę rodzajową wyjścia wiernych z nabożeństwa. W centrum znajduje się drewniana Cerkiew św. Dymitra w Tatarowie. Motyw ten podejmował w swoich pracach również Leon Wyczółkowski. Na pierwszy plan w prezentowanej kompozycji wysuwa się kapliczka – drewniany słup z figurą ukrzyżowanego Chrystusa. Tło stanowią pojedyncze, przyprószone śniegiem nagie drzewa, gęsty las iglasty oraz delikatnie rozmyte zarysy ośnieżonych gór. Stonowaną, rozbieloną kolorystykę obrazu przecinają pasowo akcenty barwne brązowo-czerwonej cerkwi i kapliczki. Obraz malowany jest szkicowo, na powierzchni widoczne są ślady pędzla.

Estymacja:9000 - 11000 zł