I Aukcja Dzieł Sztuki

3 kwietnia 2019 (środa)

Hotel Holiday Inn Kraków - Wielopole 4

WYNIKI AUKCJI

Krakowski Dom Aukcyjny

ul. Starowiślna 14

regulamin aukcji

katalog aukcji PDF

zlecenie licytacji

LOT 24
ID: KDA001

Tytuł:Dzieci
Technika:olej, tektura
Wymiary:15,5 x 35,2 cm (wymiary w świetle oprawy)
25,3 x 45 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:sygnowany p.d.: "Wlastimil Hofman"
opis pracy:
Symbolistyczna sztuka Wlastimila Hofmana nosi w sobie znamiona inspiracji twórczością Jacka Malczewskiego. Widoczne jest to najsilniej w kolorystyce i alegorycznym wymiarze jego prac. Prezentowany obraz "Dzieci" podejmuje tematykę częstą u Hofmana – portret dzieci na tle wiejskiego pejzażu. Ujęte postaci w malarstwie artysty są najczęściej przedstawione w momencie kontemplacji lub modlitwy. Każde ujęcie artysta traktował jak swoisty portret psychologiczny. Tak też jest w prezentowanym obrazie w którym artysta zobrazował trójkę zamyślonych dzieci. Złożone w modlitewnym geście ręce dzieci przywołują na myśl kontekst modlitwy. Co ciekawe, u Hofmana modlącymi się są najczęściej melancholijni starcy, tutaj zaś artysta ukazał dwie dziewczynki i chłopca pogrążonych prawdopodobnie w szczerej rozmowie z Bogiem. Obraz „Dzieci” namalowane zostały w typowej dla Hofmana stylistyce. Zauważalne jest linearne potraktowanie twarzy. Artysta użył rozjaśnioną, subtelną paletę barw, która została uzupełniona ciepłymi odcieniami.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:12000 zł