SETKOWICZ Adam

SETKOWICZ Adam BIOGRAFIA

Ordynans z bukietem

Technika:olej, tektura
Wymiary:22,7 x 14,5 cm (w świetle passe-partout)
41,5 x 32 cm (z oprawą)
Sygnowany l.d.: "A. Setkowicz"

Adam Setkowicz, malarz wykształcony w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych m.in. pod kierunkiem Teodora Axentowicza, zasłynął z malowania scen z życia wsi polskiej – przedstawień zimowych kuligów, polowań, świąt kościelnych i ludowych obrzędów.

Mniej znany obszar twórczości Adama Setkowicza obejmuje współpracę z czasopismami i wydawnictwami poligraficznymi, dla których tworzył ilustracje i projektował karty pocztowe. Wzory do pocztówek wykonywał m.in. dla handlarza i wydawcy Henryka Frista, właściciela Salonu Malarzy Polskich w Krakowie, Wydawnictwa Krat Polskich A.S. oraz Wydawnictwa Kart Artystycznych D.G. Lwów.
Kolekcjonowanie "odkrytek" stało się na przełomie XIX i XX wieku niezwykle popularne. Zbierano urokliwe widoki miast i wiejskie scenki rodzajowe. Na święta i różnorodne okazje wysyłano sobie kartki opatrzone adekwatną do okazji ilustracją.

Właśnie w tym kontekście należałoby rozpatrywać oferowaną pracę olejną Adama Setkowicza, która przedstawia stojącego na baczność ordynansa trzymającego w lewej dłoni przesyłkę skierowaną do damy. Prezent składa się z bukietu kwiatów, dołączonego do nich liściku oraz niewielkich rozmiarów podarunku, oplecionego błękitną wstążką. Praca malowana jest swobodnie. Kontrastem kolorystycznym dla ciemnych barw munduru ordynansa jest umieszczony na kołnierzu kolor czerwony, który dodatkowo podkreśla karnację mężczyzny. Elementem wyróżniającym się jest natomiast malowany plamą, kolorowy bukiet kwiatów, w którym artysta połączył barwy ciepłe i chłodne, nakierowując w ten sposób wzrok widza na główny temat przedstawienia – doręczenie przesyłki.