Krakowski Dom Aukcyjny

Krakowski Dom Aukcyjny jest marką własną Galerii Sztuki ATTIS, która została założona w 2003 roku przez Ryszarda Lachmana. Jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d'Art. Bierze udział w programie "Bezpieczne zbiory – bezpieczne kolekcje".

 

I Aukcja Dzieł Sztuki


Krakowski Dom Aukcyjny organizuje aukcje sztuki dawnej i współczesnej, na których pojawia się starannie dobrana i zróżnicowana oferta dla kolekcjonerów.

W archiwalnych katalogach naszych aukcji można odnaleźć dzieła wybitnych polskich artystów, m.in. Henryka Siemiradzkiego, Jana Matejki, Maurycego Gottlieba, Jana Styki, Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Kossaka, Witkacego, Zbigniewa Pronaszki, Leona Chwistka, Tadeusza Dominika, Edwarda Dwurnika czy Rafała Olbińskiego.
Poniżej prezentujemy opis ciekawszych obiektów oraz wybrane wyniki aukcyjne.

 

Obraz Henryka Siemiradzkiego
Henryk Siemiradzki
"Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona" (1865) [więcej]


Jan Matejko
Jan Matejko
"Para portretów - Paulina oraz Antoni Giebułtowscy" (1858) [więcej]
 

 


Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem, o którym należy wspomnieć, było pojawienie się na polskim rynku sztuki dzieła Henryka Siemiradzkiego. Obraz przedstawiający scenę "Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona" od ponad pół wieku pozostawał w prywatnej kolekcji. Praca olejna wymiarach 79 x 100 cm powstała w kwietniu 1865 roku. W kolejnym miesiącu płótno zostało nagrodzone małym srebrnym medalem na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Początkowo przebywało u rodziców artysty w Charkowie, następnie, już pod koniec XIX wieku znalazło się w rzymskiej pracowni artysty przy via Gaeta. Wiadomo, że obraz w 1953 roku został zakupiony do prywatnej kolekcji, w której pozostawał do chwili obecnej. Pracę artysty opisano w Korpusie dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego realizowanym w latach 2015-2020 przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Warszawie oraz Państwową Galerią Tretiakowską i Państwowym Instytutem Historii Sztuki w Moskwie.

Jedną z pereł naszych aukcji była niewątpliwie para olejnych portretów autorstwa Jana Matejki. Prace przedstawiały wizerunki rodziców żony artysty - Paulinę i Antoniego Giebułtowskich (1858). Obrazy prezentowane były na wielu wystawach, są również wymieniane w katalogach i reprodukowane w publikacjach. Dzieła te po raz pierwszy pojawiły się na rynku sztuki.

 

Maurycy Gottlieb
Maurycy Gottlieb
"Portret aktora - studium" (1878) [więcej]


Obraz Teodora Axentowicza
Teodor Axentowicz
"Starość i młodość"

 


W tym miejscu wymienić należy również „Portret aktora - studium” (1878) Maurycego Gottlieba, wybitnego artysty, którego Jan Matejko uważał za jednego z najlepszych swoich uczniów. Dzieło stanowi wybitne studium psychologiczne modela, jest dowodem zdolności malarza oraz jego znajomości historii sztuki baroku północnoeuropejskiego.

Kolejną interesującą pozycją, która pojawiła się na naszej aukcji, jest praca Teodora Axentowicza "Starość i młodość". Jest to obraz olejny, przez co stanowi rzadkość wśród prac tego autora na rynku sztuki. Praca opatrzona została na odwrocie ekspertyzą Stanisława Dąbrowskiego z 1952 roku. Kontrast starości i młodości oraz brzydoty i piękna inspirował artystę przez dłuższy czas. W prezentowanym obrazie malarz ukazał starca w kożuchu oraz wpatrzonego w widza młodego chłopca ubranego w kaftan. Teodor Axentowicz chętnie powielał wizerunek starca w ukazywanych w zimowej aurze procesjach kościelnych odbywających się z okazji święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), zawsze zestawiając go właśnie z postacią dziecka.

 

Jacek Malczewski
Jacek Malczewski
"Portret Agaty Pancerz" (1926)


Witkacy Portret mężczyzny
Witkacy
"Portret mężczyzny"

 

Niewątpliwie wybitnym obrazem była też praca olejna Jacka Malczewskiego "Portret Agaty Pancerz w Lusławicach" z 1926 roku. Obraz został po raz pierwszy zaprezentowany na rynku sztuki. W latach 1919-1926 artysta często odwiedzał swoje siostry w Lusławicach, gdzie w towarzystwie rodziny odpoczywał i malował. Wtedy też powstał wspomniany obraz, który ukazuje portret młodej Agaty Pancerz. W pracach z 1926 roku Jacek Malczewski często przedstawiał widok salonu lusławickiego dworu lub portretował w nim swoje siostry. Warto tutaj przywołać obraz "Julia, córka artysty w Lusławicach" (1926) [zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie], który został skomponowany w sposób analogiczny do omawianej pracy.

Na szczególną uwagę zasługuje "Portret mężczyzny" (1928) autorstwa Witkacego. Wizerunek o wymiarach: 63,5 x 48,5 cm powstał prawdopodobnie w czasie dwóch sesji, natomiast autorski opis w prawym dolnym rogu: "T. B+d" wskazuje na portret odznaczający się subiektywnym podkreśleniem cech postaci.
Na naszych aukcjach oferowane były również dwa pastelowe portrety członków rodziny Duchów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wizerunki namalowane zostały w autorskich typach wypracowanych przez artystę na potrzeby własnej firmy portretowej. Obrazy te nigdy wcześniej nie były obecne na rynku sztuki.

 

Witkacy
Witkacy
"Portret Romana Ducha w wieku dziecięcym" (1934) [więcej]

Witkacy
Witkacy
"Portret Kazimierza Ducha" (1933) [więcej]

 

WYBRANE WYNIKI AUKCYJNE

 

Igor Mitoraj
Igor Mitoraj
"Pancerz - Cuirasse II" (1986)
cena wywoławcza: 5 000 zł
cena uzyskana: 16 520 zł
(z opłatą aukcyjną)
Roman Zakrzewski
Roman Zakrzewski
"Portret kobiety" (1999)
cena wywoławcza: 16 000 zł
cena uzyskana: 38 940 zł
(z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman
"Zamyślona" (1930)
cena wywoławcza: 13 000 zł
cena uzyskana: 48 380 zł
(z opłatą aukcyjną)
Wygrzywalski
Wlastimil Hofman
"Odpoczynek"
cena wywoławcza: 12 000 zł
cena uzyskana: 28 320 zł
(z opłatą aukcyjną)

 

 

Soter Jaxa-Małachowski
Soter Jaxa-Małachowski
"Hel" (1933)
cena wywoławcza: 2 600 zł
cena uzyskana: 4 956 zł
(z opłatą aukcyjną)
Soter Jaxa-Małachowski
Soter Jaxa-Małachowski
"Giewont zimą" (1926)
cena wywoławcza: 2 800 zł
cena uzyskana: 7 670 zł
(z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman
"Melancholia"
cena wywoławcza: 7 000 zł
cena uzyskana: 17 700 zł
(z opłatą aukcyjną)

Mieczysław Krzyżak
Mieczysław Krzyżak
"Patrol"
cena wywoławcza: 3 500 zł
cena uzyskana: 7 670 zł
(z opłatą aukcyjną)

 

 

 

Wlastimil Hofman
Rafał Olbiński
"Podróż do Reims"
cena wywoławcza: 19 000 zł
cena uzyskana: 28 910 zł
(z opłatą aukcyjną)

Nikifor
Nikifor
"Pejzaż miejski - widok na kościół w Muszynie"
cena wywoławcza: 2 500 zł
cena uzyskana: 5 074 zł
(z opłatą aukcyjną)

 

OFERTA GALERYJNA

Galeria specjalizuje się w malarstwie polskim XIX i XX wieku - sztuka współczesna i dawna.

Galeria prezentuje dzieła uznanych artystów sztuki współczesnej i sztuki dawnej: Leona Chwistka, Tadeusza Dominika, Grzegorza Bednarskiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Kantora, Jacka Malczewskiego, Jana Pamuły, Eugeniusza Gerlacha, Leona Chwistka, Wacława Taranczewskiego, Włodzimierza Terlikowskiego, Jana Tarasina, Leona Wyczółkowskiego. W ofercie galerii można znaleźć także obiekty młodych obiecujących indywidualności: Dawida Zdobylaka, Kamila Kukli czy Adama Bakalarza.

 

Krakowski Dom Aukcyjny

 

Stale współpracujemy z portalami o sztuce: Artinfo.pl, Karnet, RynekiSztuka.pl. Od lat wspieramy aukcje charytatywne (Aukcja Wielkiego Serca). Od 2011 roku nasza Galeria uczestniczy w Programie Stażowym "St. art" w ramach projektu "Sztuka przedsiębiorcza - rozwój współpracy z przedsiębiorcami jako element programu rozwoju uczelni" (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Od 2010 roku Galeria prowadzi aktywną działalność wystawienniczą. [więcej informacji o wystawach]

Galeria stacjonuje w lokalu przy ul. Starowiślnej 14 w Krakowie, działa także aktywie jako internetowa galeria sztuki oferując swoją pełną ofertę na stronie www wraz z możliwością zakupu i płatności online. [zobacz ofertę]

Krakowski Dom Aukcyjny posiada ubezpieczenie OC prowadzonej działalności.

 

Wybrane transakcje

 

Adam Marczynski

 Adam Marczyński

Jerzy Duda-Gracz

 Jerzy Duda-Gracz

Jerzy Duda-Gracz

 Jerzy Duda-Gracz

 

 
Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski

Jacek Malczewski

Jacek Malczewski

Kasper Pochwalski

Kasper Pochwalski

 

Kasper Pochwalski

Kasper Pochwalski

Alfons Karpiński

Alfons Karpiński

Iwan Trusz

Iwan Trusz

 

Soter Jaxa Małachowski

Soter Jaxa-Małachowski

Alfred Lenica

Alfred Lenica

Jan Pamuła

Jan Pamuła

 

Vlastimil Hofman

Vlastimil Hofman

Vlastimil Hofman

Vlastimil Hofman

Edward Dwurnik

Edward Dwurnik

 

Artur Grottger

Artur Grottger

Jerzy Nowosielski

 Jerzy Nowosielski

Stanisław Witkacy

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)

 
x
«
»