Krakowski Dom Aukcyjny

Krakowski Dom Aukcyjny jest marką własną Galerii Sztuki ATTIS, która została założona w 2003 roku przez Ryszarda Lachmana. Jest członkiem Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich oraz Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d'Art. Bierze udział w programie "Bezpieczne zbiory – bezpieczne kolekcje".

 

I Aukcja Dzieł Sztuki


Na I Aukcji Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym zaprezentowane zostały prace ze sztuki dawnej oraz współczesnej. W ofercie aukcyjnej znalazło się 60 prac. Obiekty z zakresu malarstwa, prac na papierze oraz rzeźby złożyły się na różnorodną ofertę dla kolekcjonerów. Warto zaznaczyć, że wśród nich znalazły się prace, które dotąd pozostawały nieznane na polskim rynku sztuki.

Na szczególną uwagę zasługuje "Portret mężczyzny" autorstwa Witkacego z 1928 roku. Portret o wymiarach: 63,5 x 48,5 cm powstał prawdopodobnie w czasie dwóch sesji, natomiast autorski opis w prawym dolnym rogu: "T. B+d" wskazuje na portret odznaczający się subiektywnym podkreśleniem cech postaci.

 

Obraz Henryka Siemiradzkiego
Henryk Siemiradzki
"Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona" (1865) [więcej]


Witkacy Portret mężczyzny
Witkacy
"Portret mężczyzny" [więcej]


Niewątpliwie niezwykłym wydarzeniem, którym należy wspomnieć jest pojawienie się na polskim rynku sztuki dzieła Henryka Siemiradzkiego. Obraz przedstawiający scenę "Z ostatniej plagi Egiptu. Anioł śmierci zabija pierworodnego syna faraona" od ponad pół wieku pozostawał w prywatnej kolekcji. Prezentowana praca olejna wymiarach: 79 x 100 cm powstała w kwietniu 1865 roku. W kolejnym miesiącu płótno zostało nagrodzone małym srebrnym medalem na Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Płótno początkowo przebywało u rodziców artysty w Charkowie, następnie pod koniec XIX wieku znajdowało się w rzymskiej pracowni artysty przy via Gaeta. Wiadomo, że obraz w 1953 roku został zakupiony do prywatnej kolekcji w której pozostawał do chwili obecnej. Praca artysty została opisana w Korpusie dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego, który jest realizowany przez Polski Instytut Studiów nad Sztuką Świata we współpracy z Muzeami Narodowymi w Krakowie i Warszawie oraz Państwową Galerią Tretiakowską i Państwowy Instytut Historii Sztuki w Moskwie w latach 2015-2020.

Na II Aukcji Dzieł Sztuki w Krakowskim Domu Aukcyjnym były prezentowane obiekty dla pasjonatów sztuki dawnej jak i współczesnej. W ofercie aukcyjnej znalazły się 74 obiekty, które stworzyły interesujący zestaw prac sztuki XIX-XXI wieku.

Interesującą pozycją, która pojawiła się na aukcji jest praca Teodora Axentowicza "Starość i młodość". Jest to obraz olejny, przez co stanowi rzadkość wśród prac tego autora na rynku aukcyjnym. Praca opatrzona jest na odwrocie ekspertyzą Stanisława Dąbrowskiego z 1952 roku. Tutaj warto wspomnieć, że kontrast starości i młodości oraz brzydoty i piękna inspirował artystę. W prezentowanej pracy malarz ukazał starca w kożuchu oraz wpatrzonego w widza młodego chłopca ubranego w kaftan. Teodor Axentowicz chętnie powielał wizerunek starca w ukazywanych w zimowej aurze procesjach kościelnych odbywających się z okazji święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej), zawsze zestawiając go z postacią dziecka.

Niewątpliwie wybitnym obrazem wystawionym na aukcji, jest praca olejna Jacka Malczewskiego "Portret Agaty Pancerz w Lusławicach" z 1926 r. Warto zaznaczyć, że obraz został po raz pierwszy zaprezentowany na rynku sztuki. W latach 1919-1926 artysta często odwiedzał swoje siostry w Lusławicach, gdzie w towarzystwie rodziny odpoczywał i malował. Wtedy też powstał wspomniany obraz, który ukazuje portret młodej Agaty Pancerz. W pracach z 1926 roku artysta często przedstawiał widok salonu lusławickiego dworu lub portretował w nim swoje siostry. Warto tutaj przywołać obraz Jacka Malczewskiego pt. "Julia, córka artysty w Lusławicach" (1926) [zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie], który został skomponowany w sposób analogiczny do omawianej pracy.

 

Obraz Teodora Axentowicza
Teodor Axentowicz
"Starość i młodość" (1933)
cena wywoławcza: 28 000 zł
cena uzyskana: 50 740 zł
Soter Jaxa-Małachowski
Jacek Malczewski
"Portret Agaty Pancerz" (1926)
Zobacz w ofercie poaukcyjnej
 Na III Aukcji Dzieł Sztuki Krakowskiego Domu Aukcyjnego były prezentowane obiekty dla pasjonatów i kolekcjonerów sztuki dawnej jak i współczesnej. Na obejmującą 65 prac ofertę aukcyjną złożyły się różnorodne prace z zakresu malarstwa, rysunku oraz rzeźby. Warto zaznaczyć, że na aukcji pojawiły się nieobecne wcześniej na rynku sztuki obiekty cenionych polskich artystów. Katalog rozpoczynał się od prezentacji sztuki dawnej. Perłą III Aukcji Dzieł Sztuki aukcji była niewątpliwie para olejnych portretów autorstwa Jana Matejki. Prace przedstawiają rodziców żony artysty - Paulinę i Antoniego Giebułtowskich (1858). Obrazy prezentowane były na wielu wystawach, są również wymieniane w katalogach i reprodukowane w publikacjach. Dzieła te po raz pierwszy pojawiają się na rynku sztuki.
Na aukcji można było wylicytować dwa pastelowe portrety członków rodziny Duchów autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza (Witkacego). Wizerunki namalowane zostały w autorskich typach wypracowanych przez artystę na potrzeby własnej firmy portretowej. Obrazy te nigdy wcześniej nie były obecne na rynku sztuki.

 

Witkacy
Witkacy
"Portret Romana Ducha w wieku dziecięcym" (1934)
Zobacz w ofercie poaukcyjnej

Jan Matejko
Jan Matejko
"Para portretów - Paulina oraz Antoni Giebułtowscy" (1858)
 

WYBRANE POZYCJE Z OFERTY AUKCYJNEJ

 

Igor Mitoraj
Igor Mitoraj
"Pancerz - Cuirasse II" (1986)
cena wywoławcza: 5000 zł
cena uzyskana: 16 520 zł (z opłatą aukcyjną)
Roman Zakrzewski
Roman Zakrzewski
"Portret kobiety" (1999)
cena wywoławcza: 16000 zł
cena uzyskana: 38 940 zł (z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman
"Zamyślona" (1930)
cena wywoławcza: 13 000 zł
cena uzyskana: 48 380 zł (z opłatą aukcyjną)
Wygrzywalski
Wlastimil Hofman
"Odpoczynek"
cena wywoławcza: 12 000 zł
cena uzyskana: 28 320 (z opłatą aukcyjną)

 

 

Soter Jaxa-Małachowski
Soter Jaxa-Małachowski
"Hel" (1933)
cena wywoławcza: 2600 zł
cena uzyskana: 4 956 zł (z opłatą aukcyjną)
Soter Jaxa-Małachowski
Soter Jaxa-Małachowski
"Giewont zimą" (1926)
cena wywoławcza: 2800 zł
cena uzyskana: 7 670 zł (z opłatą aukcyjną)

 

 

Wlastimil Hofman
Wlastimil Hofman
"Melancholia"
cena wywoławcza: 7000 zł
cena wylicytowana z opłatą aukcyjną: 17 700 zł

Mieczysław Krzyżak
Mieczysław Krzyżak
"Patrol"
cena wywoławcza: 3 500 zł
cena wylicytowana z opłatą aukcyjną: 7 670 zł

 

 

 

Wlastimil Hofman
Rafał Olbiński
"Podróż do Reims"
cena wywoławcza: 19 000 zł
cena wylicytowana z opłatą aukcyjną: 28 910 zł

Nikifor
Nikifor
"Pejzaż miejski - widok na kościół w Muszynie"
cena wywoławcza: 2 500 zł
cena wylicytowana z opłatą aukcyjną: 5 074 zł

 

GALERIA SZTUKI ATTIS

Galeria specjalizuje się w malarstwie polskim XIX i XX wieku - sztuka współczesna i dawna.

Galeria prezentuje dzieła uznanych artystów sztuki współczesnej i sztuki dawnej: Leona Chwistka, Tadeusza Dominika, Grzegorza Bednarskiego, Edwarda Dwurnika, Tadeusza Kantora, Jacka Malczewskiego, Jana Pamuły, Eugeniusza Gerlacha, Leona Chwistka, Wacława Taranczewskiego, Włodzimierza Terlikowskiego, Jana Tarasina, Leona Wyczółkowskiego. W ofercie galerii można znaleźć także obiekty młodych obiecujących indywidualności: Dawida Zdobylaka, Kamila Kukli czy Adama Bakalarza.

Krakowski Dom Aukcyjny

Stale współpracujemy z portalami o sztuce: Artinfo.pl, Karnet, RynekiSztuka.pl. Od lat wspieramy aukcje charytatywne (Aukcja Wielkiego Serca). Od 2011 roku nasza Galeria uczestniczy w Programie Stażowym "St. art" w ramach projektu "Sztuka przedsiębiorcza - rozwój współpracy z przedsiębiorcami jako element programu rozwoju uczelni" (Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie).

Od 2010 roku Galeria prowadzi aktywną działalność wystawienniczą. [więcej informacji o wystawach]

Galeria prowadzi działalność stacjonarną w lokalu przy ul. Starowiślnej 14 w Krakowie, działa także aktywie jako internetowa galeria sztuki oferując swoją pełną ofertę na stronie www wraz z możliwością zakupu i płatności online.

Krakowski Dom Aukcyjny posiada ubezpieczenie OC prowadzonej działalności

Wybrane transakcje

 

Adam Marczynski

 Adam Marczyński

Jerzy Duda-Gracz

 Jerzy Duda-Gracz

Jerzy Duda-Gracz

 Jerzy Duda-Gracz

 

 
Roman Zakrzewski

Roman Zakrzewski

Jacek Malczewski

Jacek Malczewski

Kasper Pochwalski

Kasper Pochwalski

 

Kasper Pochwalski

Kasper Pochwalski

Alfons Karpiński

Alfons Karpiński

Iwan Trusz

Iwan Trusz

 

Soter Jaxa Małachowski

Soter Jaxa-Małachowski

Alfred Lenica

Alfred Lenica

Jan Pamuła

Jan Pamuła

 

Vlastimil Hofman

Vlastimil Hofman

Vlastimil Hofman

Vlastimil Hofman

Edward Dwurnik

Edward Dwurnik

Artur Grottger

Artur Grottger

Jerzy Nowosielski

 Jerzy Nowosielski

Stanisław Witkacy

Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy)