SOŁTAN Aleksander

ALEKSANDER SOŁTAN - NOTA BIOGRAFICZNA

Aleksander Sołtan urodził się w 1903 roku w Chersoniu, zmarł w 1994 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u Władysława Skoczylasa i Leona Wyczółkowskiego. Dyplom uzyskał w 1937 roku. Należał do licznych stowarzyszeń i ugrupowań artystycznych, był m. in. członkiem „Grupy Czwartej”, grupy grafików „Czerń i Biel” czy Stowarzyszenia Autorów i Kompozytorów Scenicznych.
Artysta prowadził działalność pedagogiczną, był dyrektorem Liceum Poligraficznego w Warszawie.
Po wojnie Aleksander Sołtan pracował jako kierownik graficzny wydawnictwa „Wiedza” i redaktor pisma „Poligrafika”.

Aleksander Sołtan zajmował się przede wszystkim litografią i grafiką użytkową. Wykonywał weduty, pejzaże nadmorskie i portrety, często obrazował ważne postaci z historii Polski. Artysta jest autorem wielu tek i cykli graficznych, m. in. „Teki myśliwskiej” (1938) czy „Walczącej Warszawy” (1940-1948). Zajmował się też projektowaniem szaty graficznej i okładek książek, etykiet, itd.

Artysta wystawiał swoje prace na wielu ekspozycjach. Brał udział w licznych wystawach stałych, np. w Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki (1950, 1952) i Biennale Grafiki Polskiej (1960, 1961, 1962, 1963, 1964). Miał też kilka pokazów indywidualnych.
Aleksander Sołtan był laureatem licznych nagród, otrzymał m. in. srebrny medal na salonie jubileuszowym Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa i Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt