PARTUM Andrzej
Andrzej Partum - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Andrzeja Partuma. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Andrzeja Partuma na aukcję [kontakt]
| Tytuł: | Song |
| Technika: | technika własna, płótno |
| Wymiary: | 60 x 80 cm |
| Sygnowany na odwrocie: "A. Partum" Lokalnie widoczne spękania malatury. OPIS PRACY: Andrzej Partum był polskim intermedialnym artystą, performerem, poetą i malarzem. Należał m.in. do najbardziej zaangażowanych twórców w dziedzinie sztuki poczty (mail art). Od 1984 roku mieszkał w Kopenhadze. W tym mieście założył własną Szkołę Pozytywnego Nihilizmu Sztuki. Tam też powstała większość jego prac malarskich. Wykonywał je zwykle na drewnie, płótnie, a także różnych przedmiotach codziennego użytku. Stosował farby olejne, jednak znacznie częściej sięgał po indywidualne techniki, swoje obrazy i przedmioty malował także przy użyciu lakierów samochodowych. Prezentowany obraz Andrzeja Partuma powstał w kopenhaskim okresie twórczości artysty i stanowi rzadkość, ponieważ prace malarskie Partuma niezwykle sporadycznie pojawiają się na rynku sztuki. Kompozycja odzwierciedla charakterystyczny dla artysty styl, oparty na abstrakcyjnych formach organicznych. Andrzej Partum świadomie rezygnował z iluzji głębi, podkreślając płaskość przedstawionych elementów, przez co jego prace przypominają patchworki, makaty zszyte z różnych kawałków materiału. Od tekstyliów odróżnia je jednak połyskująca powierzchnia, która z daleka wydaje się gładka i jednolita, lecz z bliska ujawnia zróżnicowaną fakturę – miejscami zupełnie płaską, a w innych obszarach wyraźnie wypukłą. Barwne plamy są od siebie oddzielone, pozbawione ostrych konturów, swobodnie nakładają się na siebie, tworząc spójną całość, a jednocześnie pozostając w izolacji – każda z nich pełni rolę samodzielnego, mocno zarysowanego elementu kompozycji. Twórczość malarska Andrzeja Partuma silnie koresponduje z jego działalnością poetycką. Obrazy artysty balansują na granicy świata widzialnego i abstrakcji, nie odzwierciedlają emocji czy przeżyć artysty, lecz pozostają swoistą grą pojęć. | |
ANDRZEJ PARTUM
Andrzej Partum urodził się w 1938 roku, zmarł w 2002 roku. Był prawdziwym "człowiekiem renesansu". Zajmował się malarstwem, tworzeniem obiektów artystycznych i instalacji a także performensów i filmów. Ponadto pisał wiersze i teksty z zakresu krytyki artystycznej. Był samoukiem, nie ukończył studiów wyższych, jedynie przez pewien czas uczęszczał jako wolny słuchacz na zajęcia Tadeusza Szeligowskiego w Konserwatorium Warszawskim. Duży wpływ na rozwój jego wrażliwości twórczej mogły mieć artystyczne tradycje pielęgnowane w jego rodzinie. W polskich kręgach kulturalnych był postrzegany jako osoba niezależna, ale kontrowersyjna i skandalizująca. Celem jego akcji artystycznych było wyśmiewanie absurdów życia w czasach PRL. Opublikował także liczne tomiki poezji, m.in.: „Frekwencje z opisu”; „Powodzenie nieurodzaju (Zwałkę papki)”; „Osypkę woli”. Był jednym z pierwszych polskich artystów posługujących się tzw. „Mail Artem” czyli „Sztuką poczty”. Charakterystyczne dla tego rodzaju działalności artystycznej było wykorzystywanie poczty jako narzędzia artystycznego.

Przyjmujemy obrazy Andrzeja Partuma na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Andrzeja Partuma.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Andrzeja Partuma, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Andrzeja Partuma w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].