KRAWCZUK Bronisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kościół w Sękowej (1994) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 68,5 x 86 cm (w świetle) 80,5 x 98 cm (z oprawą) |
| sygnowany i datowany p.d.: "B. KRAWCZUK 1994", l.d.: "SĘKOWA KOŚCIÓŁ WIEK XII" źródło czarno-białej fotografii kościoła w Sękowej: Narodowe Archiwum Cyfrowe opis pracy: Obraz Bronisława Krawczuka przedstawia widok na XVI-wieczny kościół i świętych Filipa i Jakuba w Sękowej, ukazany w aurze zimowego wieczoru. Do świątyni ze wszystkich stron zdążają wierni, na pierwszym planie bawią się dzieci. Architektura kościoła została ujęta z zastosowaniem charakterystycznych dla artysty zniekształceń perspektywicznych. Kolorystyka obrazu jest ciepła, ogranicza się do odcieni brązu i błękitu. Podobnie jak w większości prac Bronisława Krawczuka harmonijny spokój sceny przełamują barwne akcenty uproszczonych sylwetek ludzkich. W „Kościele w Sękowej” szczególnie warty uwagi jest sposób, w jaki artysta namalował oprószone puszystym śniegiem drzewa. | |