KRAWCZUK Bronisław

KRAWCZUK Bronisław BIOGRAFIA

Kościół w Sękowej (1994)

Technika:olej, płyta
Wymiary:68,5 x 86 cm (w świetle)
80,5 x 98 cm (z oprawą)
sygnowany i datowany p.d.: "B. KRAWCZUK 1994",
l.d.: "SĘKOWA KOŚCIÓŁ WIEK XII"
źródło czarno-białej fotografii kościoła w Sękowej: Narodowe Archiwum Cyfrowe
opis pracy:
Obraz Bronisława Krawczuka przedstawia widok na XVI-wieczny kościół i świętych Filipa i Jakuba w Sękowej, ukazany w aurze zimowego wieczoru. Do świątyni ze wszystkich stron zdążają wierni, na pierwszym planie bawią się dzieci. Architektura kościoła została ujęta z zastosowaniem charakterystycznych dla artysty zniekształceń perspektywicznych. Kolorystyka obrazu jest ciepła, ogranicza się do odcieni brązu i błękitu. Podobnie jak w większości prac Bronisława Krawczuka harmonijny spokój sceny przełamują barwne akcenty uproszczonych sylwetek ludzkich. W „Kościele w Sękowej” szczególnie warty uwagi jest sposób, w jaki artysta namalował oprószone puszystym śniegiem drzewa.