KRAWCZUK Bronisław BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Wesołe miasteczko (1994) |
| Technika: | olej, płyta |
| Wymiary: | 78,8 x 121 cm (w świetle) 90,5 x 132,5 cm (z oprawą) |
| sygnowany p.d.: "B. KRAWCZUK 1994" opis pracy: Obraz „Wesołe miasteczko” wpisuje się w główny nurt twórczości prymitywisty Bronisława Krawczuka, w którym artysta ujmował sceny z życia Górnego Śląska. Obraz przedstawia zorganizowany na miejskim placu park rozrywki, z którego atrakcji korzystają licznie przybyli ludzie. Tło stanowią różnorodne budynki mieszkalne i stojące pomiędzy nimi kościoły. Za miastem rozciąga się śląski pejzaż górniczy z hałdami oraz charakterystycznymi dla malarstwa Bronisława Krawczuka dymiącymi kominami i szybem kopalni. Opisaną scenę artysta ujął z ptasiej perspektywy, syntetyzując ukazywane kształty i sylwetki. Ciepła, czerwono-brązowa kolorystyka pracy jest znamienna dla późnego okresu twórczości malarza. W omawianej pracy jest ona dodatkowo rozjaśniona punktowymi akcentami cynobru w partiach strojów zgromadzonych na placu ludzi. | |