KRAWCZUK Bronisław

KRAWCZUK Bronisław BIOGRAFIA

Wesołe miasteczko (1994)

Technika:olej, płyta
Wymiary:78,8 x 121 cm (w świetle)
90,5 x 132,5 cm (z oprawą)
sygnowany p.d.: "B. KRAWCZUK 1994"

opis pracy:
Obraz „Wesołe miasteczko” wpisuje się w główny nurt twórczości prymitywisty Bronisława Krawczuka, w którym artysta ujmował sceny z życia Górnego Śląska. Obraz przedstawia zorganizowany na miejskim placu park rozrywki, z którego atrakcji korzystają licznie przybyli ludzie. Tło stanowią różnorodne budynki mieszkalne i stojące pomiędzy nimi kościoły. Za miastem rozciąga się śląski pejzaż górniczy z hałdami oraz charakterystycznymi dla malarstwa Bronisława Krawczuka dymiącymi kominami i szybem kopalni. Opisaną scenę artysta ujął z ptasiej perspektywy, syntetyzując ukazywane kształty i sylwetki. Ciepła, czerwono-brązowa kolorystyka pracy jest znamienna dla późnego okresu twórczości malarza. W omawianej pracy jest ona dodatkowo rozjaśniona punktowymi akcentami cynobru w partiach strojów zgromadzonych na placu ludzi.