DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Żołnierz i dziewczyna (1990) |
| Technika: | olej, akryl, płótno |
| Wymiary: | 65 x 54 cm 70,5 x 59,7 cm (wymiary z oprawą) |
| sygn. śr.d.: „ŻOŁNIERZ I DZIEWCZYNA”, p.d.: „E.DWURNIK | 1990” na odwrocie autorski opis. OPIS PRACY: Głównym elementem prezentowanego obrazu Edwarda Dwurnika jest kompozycyjnie wypełniający niemal całą płaszczyznę płótna budynek siedziby jednostki wojskowej Wojska Polskiego, obok którego spacerują dwie kobiety z psami. Tytułowa scena z żołnierzem w budce strażniczej i rozmawiającą z nim dziewczyną, choć ukazana jest w centrum obrazu, ginie w charakterystycznym dla malarstwa artysty natłoku szczegółów. Praca utrzymana jest w pastelowej, błękitno-brązowej kolorystyce i porusza częstą w twórczości Edwarda Dwurnika problematykę współczesnego malarzowi życia społeczno-politycznego. Zobacz inne prace artysty (link) | |