DWURNIK Edward BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Różowy sztandar z cyklu "W cieniu budowli" (1971) |
| Technika: | linoryt, flamaster, pastel, karton |
| Wymiary: | 49,3 x 34 cm 75,5 x 55,5 cm (z oprawą) |
| Pieczęć autorska oraz numer "3615" p.d. Sygnowany i datowany na odwrocie: "E. Dwurnik | 1971. IV" Opis autorski na odwrocie. PROWENIENCJA: – kolekcja prywatna, – zakup od artysty. OPIS PRACY: Prezentowany obiekt stanowi część rysunkowo-graficznego cyklu "W cieniu budowli", będącego formą komentarza Edwarda Dwurnika odnoszącego się do współczesnych realiów społeczno-politycznych oraz zapisu tego, jak sam malarz ówczesną rzeczywistość widział i odbierał. W omawianej pracy artysta ujął defiladę mundurowych, z których jeden niesie tytułowy sztandar. Postacie ukazane zostały na tle ikonicznych przykładów florenckiej architektury zaprojektowanej przez Filippo Brunelleschiego: kopuły katedry Santa Maria del Fiore oraz jednego ze skrzydeł Ospedale degli Innocenti (Szpitala Niewiniątek). | |