PĘKSOWA Ewelina

PĘKSOWA Ewelina BIOGRAFIA

Cudowny połów (1977)

Technika:malarstwo na szkle
Wymiary:39,5 x 30 cm (w świetle oprawy)
46,5 x 37,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany p.d.: "EPęksowa | 1977"
Opisany na odwrocie: "Ewelina Pęksowa | Zakopane 1977"

Ewelina Pęksowa jest jedną z najbardziej rozpoznawanych polskich malarek-prymitywistek. Artystka była związana z podhalańskim środowiskiem artystycznym. Tworzyła prace na szkle, poruszając tematykę religijną i rodzajową.
Oferowany obraz przedstawia obecną od wieków historii sztuki zaczerpniętą z Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 5, 1-11) scenę cudownego połowu ryb i powołania Apostołów. W sposobie ukazania tematu widoczne są wpływy wierzeń i mentalności ludowej, nie tylko w samej dekoracyjności ujęcia (złota farba, upstrzone gwiazdami niebo, anioły flankujące kompozycję w górnej części), ale też w postaci Jezusa namalowanego w pozie rzucającego zaklęcie czarodzieja.
W prezentowanej pracy są wyraźnie dostrzegalne unikalne cechy stylu Eweliny Pęksowej. Poszczególne elementy całości zostały zbudowane za pomocą uproszczonych form wypełnionych czystą plamą barwną. Kompozycja jest wielopostaciowa i została podporządkowana symetrycznemu układowi. Obraz cechuje dekoracyjna wielobarwność i swoboda w ukazaniu religijnego tematu.