BEDNARSKI Grzegorz BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Martwa natura z maską szermierczą (2005/2006) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 70 x 90 cm |
| sygnowany na odwrocie: "Martwa natura | z maską szermierczą | ol | 2005/6 | 70 x 90 | G. BEDNARSKI" opis pracy: Grzegorz Bednarski w swojej twórczości często podejmuje temat martwej natury o charakterze wanitatywnym. Artysta wykorzystuje w nich symbole wypracowane już przez północnoeuropejskich malarzy nowożytnych (czaszki, obumierające rośliny), które łączy ze współczesnymi przedmiotami codziennego użytku. Są to z jednej strony elementy obrazowane w kanonicznych martwych naturach komponowanych jako ćwiczenia akademickie (garnki, owoce), ale również przedmioty nietypowe, jak ukazana w prezentowanym dziele tytułowa maska szermierska. Z tego względu prezentowany obraz, jak większość prac Bednarskiego posiada złożoną symbolikę. Wyraźnie poruszona została w nim problematyka przemijania. Kompozycja przedstawia zespół przedmiotów, na które z góry „spogląda” ludzka czaszka, usytuowana na błękitnym podium, stanowiącym dominantę kolorystyczną i symboliczną zarazem. O śmiertelności przypomina również kwiat, którego zielone liście przeplatają się z obumarłymi. Pewnym tropem w odczytaniu treści jest powtarzający w różnych odcieniach kolor czerwony. Kolor ten występuje w bańce, jabłku, flecie oraz w obumarłych liściach juki. Ta powtarzalność jest czynnikiem spajającym kompozycję w harmoniczną całość. | |