CYGAŃSKA-WALICKA Helena

HELENA CYGAŃSKA-WALICKA - NOTA BIOGRAFICZNA

Helena Cygańska-Walicka urodziła się w 1913 roku, zmarła w 1989 roku. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie u Jana Cybisa. Dyplom uzyskała w 1948 roku. Od 1945 roku należała do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Malarka korzystała z dorobku artystów warszawskich, malowała w duchu realizmu, ale od lat 50. inspirowała się też koloryzmem i informelem. Jej obrazy są bogate fakturowo, pełne efektów czysto malarskich. Helena Cygańska-Walicka oprócz techniki olejnej, wykorzystywała też akwarelę i gwasz. Wykonywała głównie martwe natury, portrety i pejzaże.
Artystka uprawiała również grafikę, najczęściej wybierając technikę linorytu.

Prace malarki były pokazywane na wielu wystawach. Helena Cygańska-Walicka brała udział w niemal wszystkich wystawach Okręgu Warszawskiego ZPAP, eksponowała swoje prace też na wielu innych wystawach krajowych i zagranicznych. Uczestniczyła we wszystkich czterech Ogólnopolskich Wystawach Plastyki w Warszawie (1950-1954), w 1951 oraz 1952 roku otrzymała na nich nagrody. Odbyło się też ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych artystki, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt