PANEK Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Autoportret w kaszkiecie (2000) |
| Technika: | pastel olejny, papier |
| Wymiary: | 50 x 39,5 cm |
| Sygnowany i datowany p.g.: "Panek" Opisany na odwrocie: "Kraków. | 29 I 2000 | Panek | Autoportret" ; "50 x 39,5" OPIS PRACY: Jerzy Panek zajmował się malarstwem i grafiką artystyczną, a swoje prace często łączył w cykle. Temat autoportretu wielokrotnie powracał w jego twórczości. W prezentowanym obrazie intensywna gama kolorystyczna w połączeniu z ekspresją przecinających plątaninę plam barwnych linii tworzą impresyjny w wyrazie portret. W pracy są dostrzegalne charakterystyczne dla twórczości artysty uproszczenia formy i wykorzystanie techniki pastelu olejnego. Całość jest przepełniona wibrującym światłem. Oferowana praca należy do szerokiego cyklu "Autoportretów", w których Jerzy Panek za pomocą różnorodnych form artystycznych i ujęć kompozycyjnych przedstawiał swoją osobę. Obraz, na tle tak znamiennych dla artysty, lakonicznych w swojej formie prac, wyróżnia się bogactwem środków malarskich i formy. | |