PANEK Jerzy

PANEK Jerzy BIOGRAFIA

Autoportret w kaszkiecie (2000)

Technika:pastel olejny, papier
Wymiary:50 x 39,5 cm
Sygnowany i datowany p.g.: "Panek"
Opisany na odwrocie: "Kraków. | 29 I 2000 | Panek | Autoportret" ; "50 x 39,5"

Jerzy Panek zajmował się malarstwem i grafiką artystyczną, a swoje prace często łączył w cykle. Temat autoportretu wielokrotnie powracał w jego twórczości.
W prezentowanym obrazie intensywna gama kolorystyczna w połączeniu z ekspresją przecinających plątaninę plam barwnych linii tworzą impresyjny w wyrazie portret. W pracy są dostrzegalne charakterystyczne dla twórczości artysty uproszczenia formy i wykorzystanie techniki pastelu olejnego. Całość jest przepełniona wibrującym światłem.
Oferowana praca należy do szerokiego cyklu "Autoportretów", w których Jerzy Panek za pomocą różnorodnych form artystycznych i ujęć kompozycyjnych przedstawiał swoją osobę. Obraz, na tle tak znamiennych dla artysty, lakonicznych w swojej formie prac, wyróżnia się bogactwem środków malarskich i formy.