POTRZEBOWSKI Jerzy BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Widok na Wzgórze Wawelskie (1961) |
| Technika: | olej, płótno |
| Wymiary: | 93 x 133 cm 114 x 155 cm (z oprawą) |
| sygnowany p.d.: "Jerzy Potrzebowski | 1961" opis pracy: Wielkoformatowy obraz Jerzego Potrzebowskiego ukazuje nastrojowy, jesienny widok na bulwary wiślane i Wzgórze Wawelskie. Weduta została uzupełniona sztafażem, na brzegu rzeki odpoczywają i spacerują ludzie. Artysta ukazał architekturę miasta w sposób realistyczny, ze szkicowym zaznaczeniem szczegółów. Praca malowana jest ekspresyjnie, z impastowym potraktowaniem partii wybrzeża i koron drzew. Warto zwrócić uwagę na swoistą wyjątkowość prezentowanego obrazu, gdyż wielkoformatowe pejzaże miejskie są rzadkością w twórczości Jerzego Potrzebowskiego. | |