POTRZEBOWSKI Jerzy

POTRZEBOWSKI Jerzy BIOGRAFIA

Widok na Wzgórze Wawelskie (1961)

Technika:olej, płótno
Wymiary:93 x 133 cm
114 x 155 cm (z oprawą)
sygnowany p.d.: "Jerzy Potrzebowski | 1961"

opis pracy:
Wielkoformatowy obraz Jerzego Potrzebowskiego ukazuje nastrojowy, jesienny widok na bulwary wiślane i Wzgórze Wawelskie. Weduta została uzupełniona sztafażem, na brzegu rzeki odpoczywają i spacerują ludzie. Artysta ukazał architekturę miasta w sposób realistyczny, ze szkicowym zaznaczeniem szczegółów. Praca malowana jest ekspresyjnie, z impastowym potraktowaniem partii wybrzeża i koron drzew. Warto zwrócić uwagę na swoistą wyjątkowość prezentowanego obrazu, gdyż wielkoformatowe pejzaże miejskie są rzadkością w twórczości Jerzego Potrzebowskiego.