SOBEL Judyta
Judyta Sobel - notowania aukcyjne
Aktualna oferta aukcyjna Judyty Sobel. Wyniki aukcyjne. Biografia
Zachęcamy do zgłaszania prac Judyty Sobel na aukcję [kontakt]
Tytuł: | Martwa natura |
Technika: | olej, płótno naklejone na tekturę |
Wymiary: | 80 x 100 cm 86,5 x 106,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany p.d.: "J. SOBEL" |
Tytuł: | Martwa natura z rudym kotem |
Technika: | olej, płótno |
Wymiary: | 60,5 x 50,5 cm |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "J. SOBEL" |
JUDYTA SOBEL
Judyta Sobel urodziła się w 1924 roku we Lwowie, zmarła w 2012 roku w Nowym Jorku. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi, m.in. pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego, dyplom obroniła w 1950 roku. Po ukończeniu nauki wyjechała na stypendium do Izraela, a następnie wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i osiadła w Nowym Jorku.
Malarstwo Judyty Sobel
Twórczość Judyty Sobel obejmuje głównie pejzaże i martwe natury bliskie w wyrazie malarstwu ekspresjonistycznemu z elementami abstrakcji, rzadziej w jej dorobku pojawiają się portrety. Artystka w swoich pracach posługuje się nasyconą gamą barwną, operuje plamą i kontrastem, a części kompozycji poddaje swoistej deformacji, czasem zbliżającej się do swego rodzaju prymitywizacji kształtów.
Judyta Sobel - wystawy, nagrody i kolekcje
Judyta Sobel zadebiutowała już w 1948 roku na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Na przełomie lat 1999 i 2000 jej prace ze zbiorów prywatnych eksponowane były na dwóch dużych wystawach w krakowskiej Galerii Starmach: "I Wystawa Sztuki Nowoczesnej – pięćdziesiąt lat później" i "Nowocześni a socrealizm". Ponadto obrazy tej artystki można było oglądać na wielu wystawach w Polsce i na świecie, m.in. w Łodzi, we Wrocławiu, w Paryżu, Tel Avivie czy Nowym Jorku.
Malarstwo Judyty Sobel było wielokrotnie zauważane i doceniane przez krytykę, artystka została uhonorowana np. pierwszą nagrodą na wystawie paryskiej Gallery Saks w 1956 roku.
Obrazy Judyty Sobel są częścią m.in. kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi.
Przyjmujemy obrazy Judyty Sobel na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Judyty Sobel.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Judyty Sobel, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Judyty Sobel w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].