LESZKO Ludwik BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Plaża w Orłowie (1932) |
| Technika: | olej, sklejka |
| Wymiary: | 70 x 98,5 cm 77 x 106 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i datowany l.d.: "Leszko | 1932" Na odwrocie szkice trzech różnych kompozycji. OPIS PRACY: Oferowany obraz to zbudowana w oparciu o silny kontrast światła i ciepła barw oraz cienia i chłodnych odcieni kompozycja przedstawiająca plażę. Ludwik Leszko był nie tylko artystą, ale również sportowcem, chętnie uwieczniał więc dobrze zbudowane ludzkie ciała, a podobna tematyka stanowi do tego znakomity pretekst. Na piaszczystej plaży wypoczywa tłum ubranych w barwne stroje postaci, wśród których wyróżniają się kobiety w słomkowych kapeluszach o szerokich rondach. Ludzie wykonują różne czynności – jedni w statycznych pozach zażywają kąpieli słonecznej, inni zostali uchwyceni w ruchu, podczas gry w piłkę, wodowania łódki czy wiosłowania. Warto zwrócić uwagę na lewą część pierwszego planu - ukazana w cieniu kobieta nadaje obrazowi nieoczywisty sens i stanowi właściwy temat pracy. Obraz to mistrzowskie oddanie relacji świetlnych i kolorystycznych – niemal pointylistyczny sposób stawiania plamy sprawia, że powierzchnia pracy przyciąga swoim migotliwym charakterem. | |