NIEWIADOMSKA Maria BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Kryształ - seria czterech reliefów minimalistycznych (2013) |
| Technika: | płyta, gips, akryl, płótno, technika własna |
| Wymiary: | szczegóły w uwagach poniżej |
| Wymiary: 50 x 40 x 17 cm ("Kryształ I"); 40 x 40 x 10,5 cm ("Kryształ II"); 40 x 40 x 11 cm ("Kryształ III"); 40 x 40 x 7,5 cm ("Kryształ IV") Sygnowany i opisany na odwrocie każdego z elementów: "mn2013 | Relief minimalistyczny | - KRYSZTAŁ [numer obiektu] | maria niewiadomska" Cykl był prezentowany w Pawilonie Wyspiańskiego na wystawie "Konstrukty-Maria Niewiadomska, Obrazy-Zbigniew Nowak" zaaranżowanej w lokalu Lajkonik (2013). Maria Niewiadomska o serii "Kryształ": "Ta minimalistyczna w użytych środkach wyrazu seria oddaje wyraz autorskich poszukiwań wyjścia z płaskiego obrazu w wielowymiarową przestrzeń. Inspiracją do tych prac jest zachwyt procesem przekształceń i krystalizacji na przykładzie kamieni szlachetnych. Naśladowanie tych procesów i budowanie w różnorodny i nieoczywisty sposób formujących się układów płaszczyzn stwarza metaforyczny wątek gotowości na pojawiające się, stale zachodzące zmiany." | |