WYGRZYWALSKI Feliks Michał BIOGRAFIA | |
| Tytuł: | Przy kawie (1919) |
| Technika: | akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę |
| Wymiary: | 58,5 x 81 cm 68 x 91,5 cm (z oprawą) |
| Sygnowany i opisany l.d.: "F.M. Wygrzywalski | Constantinopl. 1919." Opisany l.d.: "Poco „giaur” mas „pirey”" OPIS PRACY: Feliks Michał Wygrzywalski, po odbyciu w 1906 roku podróży do Egiptu, skupił się w swojej twórczości na tworzeniu obrazów ukazujących motywy o charakterze orientalnym. Artysta zaczął wówczas malować sceny rodzajowe z udziałem m.in. Beduinów, Arabów i muzułmanów. Obraz przedstawia osadzony w bliskowschodnich realiach moment odpoczynku od pracy przy kawie, która jest bardzo istotnym elementem w kulturze tureckiej. Dwaj mężczyźni usiedli, by napić się słodkiego naparu zaparzonego w tradycyjny sposób, w tygielku. Na uwagę zasługuje swoiste rozbielenie barw i silny światłocień, które razem trafnie oddają śródziemnomorski, gorący, pełen słońca klimat. Przedstawienie jest wykonanym ze znakomitym kunsztem malarskim zapisem pełnej spokoju chwili z codziennego życia w Konstantynopolu. | |