WYGRZYWALSKI Feliks Michał

WYGRZYWALSKI Feliks Michał BIOGRAFIA

Przy kawie (1919)

Technika:akwarela, gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:58,5 x 81 cm
68 x 91,5 cm (z oprawą)
Sygnowany i opisany l.d.: "F.M. Wygrzywalski | Constantinopl. 1919."
Opisany l.d.: "Poco „giaur” mas „pirey”"

Feliks Michał Wygrzywalski, po odbyciu w 1906 roku podróży do Egiptu, skupił się w swojej twórczości na tworzeniu obrazów ukazujących motywy o charakterze orientalnym. Artysta zaczął wówczas malować sceny rodzajowe z udziałem m.in. Beduinów, Arabów i muzułmanów.
Obraz przedstawia osadzony w bliskowschodnich realiach moment odpoczynku od pracy przy kawie, która jest bardzo istotnym elementem w kulturze tureckiej. Dwaj mężczyźni usiedli, by napić się słodkiego naparu zaparzonego w tradycyjny sposób, w tygielku.
Na uwagę zasługuje swoiste rozbielenie barw i silny światłocień, które razem trafnie oddają śródziemnomorski, gorący, pełen słońca klimat. Przedstawienie jest wykonanym ze znakomitym kunsztem malarskim zapisem pełnej spokoju chwili z codziennego życia w Konstantynopolu.