WYGRZYWALSKI Feliks Michał

WYGRZYWALSKI Feliks Michał BIOGRAFIA

Kobieta w złotych kolczykach (1923)

Technika:olej, płótno
Wymiary:68 x 54,5 cm
Sygnowany i datowany p.d.: "F. M. Wygrzywalski | 1923"
Widoczny niewielki ubytek farby (śr.g.) oraz lokalnie drobne zabrudzenia malatury.

Twórczość Feliksa Michała Wygrzywalskiego, malarza znanego głównie z motywów marynistycznych oraz orientalizujących, obejmuje również portrety wykonywane na prywatne zamówienia.
Prezentowany wizerunek kobiety, wraz z drugim dziełem oferowanym w katalogu aukcyjnym (lot 17), stanowi parę portretów reprezentacyjnych stworzonych w latach 1923-1924. Sygnowane i datowane wizerunki przedstawiają parę anonimowych małżonków. Postacie zwrócone są ku sobie. Ukazane do połowy sylwetki artysta przedstawił w trzech czwartych względem widza. Kobieta i mężczyzna nie patrzą na siebie nawzajem - on spogląda przed siebie, ona przechyla głowę lekko w stronę lewego ramienia i patrzy w górę.

Artysta wykazał się mistrzostwem w ukazaniu włosów i karnacji, które zostały oddane przy użyciu subtelnej gry światła i cienia oraz barwnych refleksów. Zastosowanie świetlnych blików przyciąga uwagę widza, skupiając ją na zadumanym spojrzeniu kobiety, a także na detalach stroju i biżuterii. Jednorodne tło, zróżnicowane jedynie światłocieniowo, nie odwraca uwagi od przedstawionej postaci kobiecej. Feliks Michał Wygrzywalski z niezwykłą dbałością uchwycił każdy detal stroju: czarną suknię z dużym dekoltem o luźnym kroju, wykonaną z lekkich tkanin, z długimi, półprzezroczystymi rękawami z żorżety, zakończonymi u góry błyszczącym zdobieniem oraz białym, sztywnym, warstwowym kołnierzem. Wśród detali wyróżnia się również biżuteria. Wzrok przykuwa szczególnie złoty kolczyk zdobiący prawe ucho postaci, subtelnie połyskujący w świetle.